DR. İBRAHİM TOZLU | Ekim | 2018 | HAKKIMIZDA | Okunma: 430
Sahabe-i kiram, gerek Resulullah’ın hayat tarzında gerekse sözlerinde anneyle babaya iyiliğin her zaman en üstün amel olarak anlatıldığına şahit olmuştur. Bir defasında Peygamber Efendimiz, “Size üç büyük günahı haber vereyim mi?” diye sorunca sahabe, “Evet, buyur ey Allah’ın Resulü!” diye mukabele etmiş, Efendimiz de, “Allah’a şirk koşmak, anneyle babaya isyan etmek, yalan yere şahitlik etmek.” buyurmuştur. (Buhari, Edep, 6) Hatta sahabe-i kiram, “Resulullah bu sözleri o kadar çok tekrar etti ki, keşke sussa diye temenni ettik.” demiştir.
Anneyle babaya iyilikte bulunmayıp aksine itaatsizlik etmek büyük günahlardandır. Cenab-ı Mevla saygıda kusur sayılabilecek en küçük ifadeyi yani, öf demeyi bile mü’min kullarına yasaklamış, “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara, öf bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” buyurmuştur. (İsra, 23)

(Yazının tamamı İlim ve İrfan'ın Ekim sayısında.)

Muhterem Müslümanlar; rivayet edildiğine göre Hazret-i Peygamber günün birinde ashabıyla birlikte oturuyorken onlara sorar:...

İnsanoğlu güvenlik içinde yaşamak ister. Bu çok temel ve zaruri bir ihtiyaçtır....

İlim ve irfan dergisinin 97. sayısı zulüm dosyasıyla çıktı. Dergi bu sayıyla birlikte 9. yılına girdi....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016