SAADETTİN ACAR | Temmuz | 2013 | BAŞLARKEN
Zaman çok hızlı akıyor. Daha dun gibi veda etmiştik ona.Hüzünle arkasından bakakalmıştı çoğumuz.Kimbilir kaç yıldır hep böyle oluyordu: Bizi arkasında, eliböğründe bırakıp gidiyordu. Camilerden, minarelerden birçığlığa, bir içli ağlayışa dönüşen elvedalarla uğurluyordukonu. Bir daha gelir miydi, daha doğrusu bizimle bir dahabuluşur muydu acaba? Ya da asıl dert ettiğimiz: Bizi birdaha bulur muydu?

Derken, işte geldi yine, çok şükür. Bereketiyle, feyiz ve ruhaniyetiyle gölgesi üzerimize düştü yine. Şehrimize, sokak ve caddelerimize bir hareket ve heyecan geldi. Pazarlarımıza bolluk ve bereket getirdi.Kalplerimizde tarifi imkansız bir kıpırtı, evlerimizde tatlıbir telaş… Bundan dolayı hamd ve şükür etmeliyiz Cenab-ıMevla’ya.

Evet, Ramazan-ı şerif geldi yine.

Bizi arındırmak, paklamak için bir fırsat daha verdi bize Yaradanımız.Günahlarımızdan pişman olmak, hatalarımızı tamir etmek, daha doğrusu kendimize çeki düzen vermekiçin bir yeni sayfa daha açtı önümüze. Affedici ve bağışlayıcı olan Rabbimiz yine merhamet etti bizlere.

Onun gelişi, mü’mini sevindirir...
Ramazan-ı şerifin gelişine sevinmek, bir iman belirtisidir.Hayatında onun hatırına, o geldi diye değişiklik yapanlaraRamazan, rahmetler yağdırır, bolluk ve bereket getirir.Ki ancak onun kıymetini bilen, onu hakkıyla karşılayıpağırlayanlar, ondan hakiki anlamda istifade edebilirler.

Onun gelişiyle heyecanlanmayan, gidişiyle hüzünlenmeyen bir gönüle Ramazan’ın uğradığını söylemek ne mümkün..

Ramazan’ın kalbinde ve gönül dünyasında devrim yapmadığı kimseye hangi bereket ve rahmetten söz edilebilir ki..?

Kur’an-ı Kerim ayı olarak tanıtıyor bu ayı Rabbimiz: “Ramazan ayı ki onda Kur’an nazil oldu…” İçinde oruç, teravih,fıtır sadakası gibi birçok büyük ibadeti barındırdığı haldebu ayın özellikle aziz Kur’an’la vasıflandırılmış olması dikkatlerimizdenkaçmamalı. Öyleyse bu ayı, Kitabımızla geçirmek,onun mesajıyla yoğrulmak için bir fırsat bilmeken büyük ödevimiz olmalı. Resulullah’ın yaptığı gibi, tefekkürle,mukabele ve mutalaa ile bu ayı zenginleştirmeli,ondaki güzelliklerinden istifade etmeye çalışmalıyız. Recep Allah’ın, Şaban Hazret-i Peygamber’in ve Ramazanda Müslümanların ayı olarak takdir edilmiş. Ne mutlu, nemübarek bir taksim!

Ve “Ramazan gelip geçtiği halde kendini affettirmeyeneyazıklar olsun” şeklindeki kutlu uyarı var bir de. Bu ayınbereketini ifade etmek için başka söze hacet mi var?

Evet, Ramazan-ı şerif geldi. Hoş geldi, safalar getirdi.

Allah Tealadan bu ayın feyiz ve bereketinden hepimizi nasipdar etmesini diliyor, tüm Müslüman kardeşlerimizinkurtuluş ve felahına, maddi ve manevi toparlanmalarınavesile olmasını niyaz ediyoruz.

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016