Zaman kavramı, her insana eşit şekilde bölüştürülmüş muazzam bir imkan ve çok değerli bir sermayedir. Bir başka açıdan bakılırsa, her yeni gün hepimizin önüne açılan bembeyaz bir sayfadır. Zamanın mutlak sahibi olan Cenab-ı Allah, bu tertemiz sayfayı iyiliklerle doldurmamızı ve onu, hakkını vererek yaşamamızı ister. Bunu emreder. Bununla birlikte görülen şu ki, insanların büyük çoğunluğu bu hayati önemdeki kıymetin farkında değil. Ancak gelip geçtikten sonra, yaş kemale erdikten ya da kafa teneşire vurduktan sonra ayılırız ki, artık iş işten geçmiştir.

Özellikle yaz döneminin gelmesi ve okulların tatil olmasıyla adeta bir “zaman israfı yarışı” başlar. İnsanlar dinlenme adına tam anlamıyla “zamanı öldürme” moduna, sözümona gününü gün edip eğlenme adına “tembellik sezonu”na girerler adeta. Ve çocuklar için çok daha iyi şekillerde değerlendirilebilecek bu dönemlerde, genellikle büyüklerin isteği doğrultusunda onların da zamanı adeta çalınır.

Okullarda alamadıkları eğitimleri tatil fırsatıyla camilerde ve Kur’an kurslarında alabilecekken, biz büyüklerin keyfi uğruna maalesef bu fırsatı kaçırmış oluyorlar. Dergimizde bu ay, zamanı doğru değerlendirme ve tatili fırsata dönüştürme düşüncesinden hareketle, farklı yazarların katkılarıyla bir dosya hazırladık. Umarız bu dosyamızda aileler, bir “zaman cinayeti”ne dönüşen yaz mevsimlerinden korunmak için işe yarar bilgiler bulurlar. O zaman bu çabamız da amacına ulaşmış olur.

Dergimiz dört sayfa büyüdü
Dergimizde, bu ay sayfa artışına gittik ve 52 olan sayfa sayımızı 56’ya çıkardık. Özellikle aile ve çocuk bölümlerini zenginleştirdik. Allah nasip ederse önümüzdeki Eylül ayında bu bölümü müstakil hale getirme hedefimizin de altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Sizlerin öneri ve değerlendirmeleriyle güçlü bir ek hazırlığımızın sonlarına yaklaşmış bulunuyoruz. Bir yılımızı tamamladığımızda, inşallah aile ve çocuk ekini ikinci bir dergi olarak dergimizle birlikte sizlere takdim edeceğiz.

Mevlid-i Şerif Dvd’si hediyemiz
Dergimizde bu ay genişçe yer verdiğimiz Adana Mimar Sinan Kültür Merkezi’ndeki Mevlid-i Şerif’in dvd’sini de, bu sayımızla birlikte sizlere hediye ediyoruz. Özellikle Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi Hazretlerinin Peygamber Efendimizle ilgili konuşmasının, tekrar tekrar dinlenilmesi gereken mühim bir ders niteliği taşıdığını da, burada sizlerle paylaşmak istiyoruz. Şu bilgiyi de verelim: Dvd’ler dergilerin içinde olacak ve haricen dağıtılmayacaktır.

Üç aylar, kandiller ve yaklaşan Ramazan
Malum mübarek üç aylardayız ve Ramazan-ı Şerif’in gölgesi üzerimize düşmeye başladı. Bu ayların, Allah Teala’nın bizlere sunduğu fırsat mevsimleri olduğunu unutmayalım. Özellikle tatil dönemlerine denk gelen bu mübarek zamanlarımızı haram ve günahla kirletmemeye özen gösterelim. Önümüzdeki kandilleri ve mübarek Ramazan ayını, kendimizi affettireceğimiz önemli dönüm noktaları olarak görelim ve bu günleri başlangıç kabul ederek tüm vakitlerimizi salih amellerle zenginleştimeye çabalayalım.

Önümüzdeki sayılarda görüşmek üzere…

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016