Nisan bütün İslam dünyası için Peygamber Efendimizin “kutlu doğum”u olması sebebiyle baştan sona bahar ve mevlid olarak idrak edilmektedir. İlim ve İrfan dergisi bu aya özel bir dosya ile, Resulullah Efendimizi gönüllerde yaşamanın ve yaşatmanın heyecanıyla dolu dolu bir sayıyla okuruna sunuluyor.

Kainatın, hayatın ve tasavvufun merkezinde yer alan âlemlerin sultanı Resulullah Efendimize olan hissiyat, “Bahar O’nun adının değdiği yerdir.” muştusuyla dergide anlam kazanıyor.

“O ki, O’nun için varız” üst başlığıyla dokunan yazıların her bir satırı Efendimizi hayatından çizgileri bugüne taşıyor. Dosya kapsamında usta kalem Ahmet Taşgetiren, İsmail Acarkan, Hamza S. Toprak, Selim Haşimoğlu ve Saadettin Acar’ın yazıları yer alıyor.

Orta sayfada İrfan Kaynağı köşesinde Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi dosya çerçevesinde “Bizi Bizden Çok Seven Bir Kutlu Peygamber” başlıklı yazısında “kutlu nebinin” ashabına ve ümmetine olan sevgisini anlatıyor. “Hazret-i Peygamber bu ümmet için bir nimettir. O bu durumu şuna benzetir: “Benim ve sizin haliniz şu adamın durumuna benzer. O adam bir ateş yakmış, bu ateşe kelebekler ve çekirgeler düşmeye başlamış, o da onları ateşten uzaklaştırmaktadır. Ben sizi belinizden tutup ateşten alıyorum, sizse elimden kayıyorsunuz.” Kutlu nebinin ashabına, ümmetine verdiği bu örnek, bizi uyarmak, sakındırmak; Allah’ın haramlarını işlemekten ve günaha düşmekten korkutmak içindir.” diyen Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi doğru yola iletilmemiz hususunda Efendimizin şefkat ve merhametine vurgu yapıyor. Ahmet Taşgetiren ise, “Kur’an’la Resulullah’la Dirilmek” başlıklı yazısında mü'minin hayatının, bütün varlığının, her an Rabbi ile birliktelik idraki içinde ve Resulullah'ı temessül ederek biçimleneceğini ortaya koyuyor.

Geniş bir irfan havzası
İlim ve İrfan, dosyanın yanında özgün yazı ve incelemeleriyle göz dolduruyor. Hüsnü Geçer, Nakşibendi-Haznevi yolunun kurucusu büyük meşale Şeyh Ahmed Haznevi’yi (ks) hizmetleriyle bugüne taşırken; Muhammed Uysal okuru Pakistan’ı besleyen bereketli topraklara, Lahor’a götürüyor. “İslam sevgi ve aşk medeniyeti ise bu medeniyetin tuğlalarıdır zikir… Zikreden insanlar çoğaldıkça yeryüzünde nur halelerinin sayıları artacak, hatta bu haleler iç içe girecek demektir.” diyen Mehmet Çetin, kâinatın zikir halinde oluşunu hatırlatıyor. Mona İslam’ın kaleme aldığı “Gökkuşağını Merdiven Yapmak” yapmak başlıklı yazı, son derece renkli üslubuyla çokluktaki birliğin güzelliğini gözler önüne seriyor. Selahattin Yıldırım ise, sahabeyi yücelten iyilik duygusunu bizlere hatırlatıyor.

Ailemiz sayfalarıyla da anne, baba ve çocukların gözdesi haline gelen İlim ve İrfan, ellerden düşmeyecek bir sayı ile okurunun gönlüne hitap ediyor.

İlim ve İrfan Dergisi irtibat tel: 0 212 694 98 98

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016