PROF. DR. KADİR ÖZKÖSE | Eylül | 2020 | KÖŞELER
İnsan, bütün yakınlarına yetecek kadar mal kazansa bile bununla yetinmeyerek daha fazla kazanmaya ve mal yığmaya çabalar. Bu hırs, malik olduğu zenginliği gözüne az gösterir ve böylece malından hakkıyla istifade etmesine mani olur. Kişinin düşmanından kısas ile öç alması gibi, hırsından da kanaat ile intikam alması gerekmektedir. (Kuşeyri, er-Risale, 1993:395) Din, ahiret ve dünya işlerini idare etmenin ayrı bir hüner olduğunu düşünen Ebu Bekr el-Meraği der ki: “Akıllı kimse dünya işini kanaat ve tehir ile idare ederken, ahiret işini hırs ve acele ile gerçekleştirmeye çalışır, din işini ise ilim ve cehd ile idare eder.”
İster fakir olsun ister zengin, kanaate sahip olmayan kimseler dünyanın cazibesine kapılırlar, ahiret hazırlığını unuturlar ve iki cihanda da kaybedenlerden olurlar. Mevlana Hazretleri böyle kimselere şu nasihatte bulunur: “Rızıklar denizini bir testiye dökecek olsan, ne kadarını alır? Ancak bir günlük kısmet, bir günlük su. Harislerin, dünyayı çok sevenlerin göz testileri hiç dolmaz. Sedef, kanaatkar olmazsa içinde inci meydana gelmez.” (Can, Mesnevi Tercümesi, 1997: beyt: 20-21)


(Yazının tamamı derginin EYLÜL, 2020 sayısında.)

Zat-ı Barisi dışında her şey fani olan, saltanatı dışında her şey son bulan yüce Allah’a hamdolsun....

İnsanoğlu tarih boyunca kendi özünün, anlamının arayışı peşinde koşmuştur. Ne olduğunu, nereden geldiğini ve nereye gittiğini daima sorgulamış...

İlim ve İrfan dergisinin Ekim, 2020 sayısı (sayı: 98) tedbir ve takdir dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016