İLİM VE İRFAN | Haziran | 2019 | İLİM VE İRFAN'DA BU AY...
İlim ve İrfan dergisinin Haziran sayısı (sayı: 82) gençlik dosyasıyla çıktı. Gençliği büyük bir imtihan ve imkan olarak ele alan dergi, özellikle tasavvuf ve gençlik konulu yazılarla gençlerin önüne manevi imkanlar açıyor. Dosya kapsamında Prof. Dr. Selahattin Yıldırım, Peygamber Efendimizi ve etrafındaki genç sahabeleri ele alıyor. Genç sahabeler Efendimizin çevresinde İslam’ın bayraktarlığını yapmış ve valilik, ordu kumandanlığı dahilüst düzey görevlere getirilmişlerdir.Prof. Dr. Yıldırım yazısında özetle şöyle diyor: “Peygamber Efendimiz gençliğe ve gençlere büyük önem vermiştir. Nitekim İslam’ı tebliğe başladığında kendisine en çok gençler tâbi olmuş ve destek vermişlerdir. İslam toplumunun güçlü ve enerjik kesimini oluşturan bu gençler, İslam davasına büyük yararlılıklar göstermişler ve katkı sağlamışlardır.”
Doç. Dr. İbrahim Baz, gençliğin arayışlarını ve tasavvufun imkanlarını değerlendiriyor. Hem amelde hem itikaddason zamanlarda görülen zaaflara karşılık, tasavvuf gençliğin önünde büyük bir imkan ve umman olarak durmaktadır. İsmail Acarkan da yazısında ahlak kavramı üzerinde duruyor ve özgür genç ahlaklı gençtir, diyor.
Orta sayfada her ay sohbeti yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda insanın üç büyük düşmanına ve bunlardan kurtuluşun çaresine işaret ediyor. Üç büyük düşmanımız: dünya, şeytan ve nefs.


Maveraünnehire nasıl gidilir?
Tasavvuf sözlüğünde bu sayı Ömer Aslan; fena, beka ve tahkik kavramlarını kaleme almış.
Prof. Dr. Süleyman Deriniki kardeş kavramı değerlendiriyor: sabır ve şükür. Prof. Dr. Ali Akpınar, zekat ibadetini ve önemini Kur’an-ı Kerim’den ayetlerle izah ediyor; zekat, temizler ve bereketlendirir, diyor.
Dr. İbrahim Tozluzaman kavramını işlediği yazısında vaktin önemini vurguluyor ve vakti nasıl değerlendirmemiz gerektiği hususunda bir harita çiziyor.
Dr. Kübra Zümrüt OrhanRamazan bayramı vesilesiyle mühim bir bayram yazısı kaleme almış. Dr. Orhan; bayram, Hakk’ın halka ikramıdır, diyor.
Bu sayının en dikkat çeken yazılarından birisini M. Nezihi Pesen kaleme almış. Özbekistan, Taşkent’e yolculuk eden Pesen,Maveraünnehir bölgesinin tarihini ve bugününü yansıtan bir yazı kaleme almış. Pesen, adeta okuru bir zaman tünelinde Maveraünnehir’de yolculuğuna iştirak ettiriyor.
Sami Bayrakçı bu sayının portre bölümünde büyük ve kurucu alim İmam Matüridi Hazretlerini anlatıyor okura.
Ahmet Edip Başaran Eşrefoğlu Rumi Hazretlerinin şiirlerini gönülde açan aşk çiçeği olarak niteliyor ve bu şiirlerdeki aşkın arayışına düşüyor.
Kemal Özer de bu sayıda tatile dair bazı düşüncelerini dile getiriyor.
Gülbahçe çocuk ekiyle bu sayıya da evlere ve gönüllere bir maneviyat serinliği taşımaya devam ediyor, İlim ve İrfan dergisi.

Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun....

Bu yıl mübarek ramazan ayını buruk bir ruh haliyle idrak ettik....

İlim ve İrfan dergisinin Haziran sayısı (sayı: 94) Allah'a kul olabilmek dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016