(Bu makale, Şeyh Muhammed Muta’ El-Haznevi Hazretlerinin sohbetlerinden derlenmiştir.)

Sevgili öğrenciler! Siz ilim talebeleri arasında olduğum zamanki mutluluk ve sevincimin derecesini ifade edecek kelime bulamıyorum. Samimiyetle söylüyorum ki, sizinle beraber olma ve aranızda bulunmayı çok arzuluyorum. Çünkü sizi görünce meclislerimizi güzel haliyle süslendiren o büyük Şeyhimizin gölgesinde yaşadığımız güzel günleri hatırlıyorum. Merhum Şeyhimizin aramızda oturduğu ve samimi ve sevgi dolu bakışlarıyla bizi gözettiği, sıcak baba şefkatiyle bizi sardığı saatleri hatırlıyorum. Allah’tan fazlı ve keremiyle hepimizi onun yolunda yürümek için güçlendirmesini, onun tarikatının adaplarını korumaya bizi muvaffak etmesini ve bizleri ona vefalı olanlardan kılmasını istiyorum.

Değerli kardeşlerim! Ben işlerimin çokluğu ve vakit darlığından dolayı sizinle fazla beraber olamıyorsam bile şundan tamamen emin olunuz ki, kalbim sizinledir. Sizin halinizi takip ediyorum, hocalarınıza durumlarınızı soruyorum, çalışmalarınızı ve faaliyetlerinizi merak ediyorum, edebi ve ahlâki gelişiminizi yakından izliyorum. Sizden güzel haberler aldığım zamanki sevincimi tarif edemem.

Kardeşlerim! İlim talebine azimle devam etmeniz ve mütalaa, müzakere, tekrarlama, metinleri ezberleme ve bilmediklerinizi sorarak hep daha fazla çalışmanız gerekir. Sizden, her güzel şekilde örnek olmanızı, insanları aydınlatmanızı, nübüvvet ahlâkını taşımanızı, mütevazı, muttaki bir hal almanızı, farz ve sünnetleri eda ederek onları muhafaza etmenizi istiyorum. Ve edebli olmanızı diliyorum. Hocalarınıza karşı, kendi aranızda ve nerede olursanız olun diğer insanlara karşı daima edepli bir halde olmanızı arzu ediyorum. Aksi halde çabanız boşa gider. Edebin süslemediği ilmin faydası nedir ki?

(Yazının tamamı İlim ve İrfan Dergisi Mart 2013 sayısında...)

Milli ve dini hatıralarını her yıl canlandırmak, bütün haşmet ve ciddiyetleriyle kutlamak;...

Bakmakla yetinmek, yüzeyde, çeru çöpte kalmaktır....

İlim ve İrfan dergisinin Kasım sayısı çıktı. ...

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016