HAMZA TOPRAK | Mart | 2019 | KÖŞELER
Manevi yenilenme aylarına, gönlümüzün aydınlık kandillerine, kuruyan canımızın şifalı sularına, baharın müjdecilerine, ruh ikliminin tatlı esintilerine nihayet kavuşuyoruz. Üç mübarek ay her yıl bizi diriltmeye, bizi derlemeye, bizi toparlamaya geliyor. Bir manevi yıl başına giriyoruz. Dünyayı, korkuyu, merhametsizliği, çürüyen yanlarımızı, dağılan kalbimizi, kararan gözlerimizi nihayet geride bırakacak Rabbimizin müjdelerine nail olmanın, O’nun (cc) rahmet deryasına erişmenin huzurunu tadacağız.
Bir gönül ve ibadet yenilenmesi mevsimindeyiz. Bedenimiz oruçla, ibadetlerle; ruhumuz manevi reçetelerle, zikirle, duayla tedavi olacak, dinlenecek, yenilenecek. Kış bitiyor, bahar geliyor. Bu bahar ibadet baharı, gönlümüzün baharı. Yeryüzünün ve gökyüzünün baharı. Hem kendimizin hem ümmetin baharı. Mazlumların, kimsesizlerin baharı.
Kalbimize dönelim, Allah’a dönelim. Uzun emellerle yorduğumuz bedenimiz ve zihnimiz yeniden ve taze bir ibadet mevsimine girecek. Müjdeler üstüne müjdeler olan aylara erdik.
Resulullah Efendimizin izinde, sahabe efendilerimizin yolunda tertemiz günler ve geceler bizi bekliyor. Elbette her gün ve gece onlardan ayrı ve gayrı olamaz. Ancak bu üç ay ayrı bir dönem, ayrı bir mevsim. Topyekün, genç ihtiyar, çoluk çocuk, kadın erkek ayrı bir hassasiyet içindeyiz. Recep, Şaban ve nihayet ayların sultanı Ramazan hanelerimize, gönüllerimize konuk olacak. Konuklar rızkıyla, nasibiyle gelecek. İbadetler, zikirler, dualar, salavatlar, hatimler, mukabeleler getirecek bizlere. Ve hepsini de bize bırakacak bu nimetlerin. Biz onlara sahip çıkmasını bilelim. Biz onları en güzel şekilde ağırlayalım. Misafir yine gelir de belki seneye bizi evde bulamayabilir.

(Yazının tamamı derginin 79. sayısında.)

Aziz kardeşlerim, insanların Şeyh Hazretlerinin adabına ilgi göstermesi ve onun dergahına gelerek dinlerini öğrenmeleri...

Müslümanın temel ilkesi şudur: İnsana kalacak olan biriktirdiği değil dağıttığı / infak ve ikram ettiğidir....

İlim ve irfan dergisinin Temmuz sayısı tefekkür dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016