İLİM VE İRFAN | Mart | 2019 | İLİM VE İRFAN'DA BU AY...
İlim ve İrfan dergisinin Mart sayısı, mü’min olmak ve mü’min ölmek dosyasıyla çıktı. Saadettin Acar yönetiminde 79. sayısını çıkaran dergi, ilim ve irfan hayatımıza yeni bakışlar, güçlü soluklar getirmeye devam ediyor.
Mü’min olmak ve mü’min ölmek dosyası kapsamında üç adet yazı yer alıyor. Doç. Dr. İbrahim Baz, sufilerin gözüyle iman ve mü’min kavramlarını ele alıyor. Doç. Dr. Baz, İslam’ın yayılmasında mü’mince yaşamanın önemine işaret edip, sufilerin de imanı yaşayan insanlar olduğunu vurguluyor.
Prof. Dr. Ali Akpınar yazısında Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerden hareketle iman ve mü’min olmak kavramlarını işliyor. Prof. Dr. Akpınar, sözünü; Allah’a, Resulü’ne ve onlardan gelene iman ediyoruz, inancı etrafında tamamlıyor.
Prof. Dr. Selahattin Yıldırım ise kâmil iman ve hakiki mü’min kavramalarını hadis-i şerifler ışığında gündeme taşıyor.
Orta sayfada sohbeti yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi de bu sayıda İslam’ın ve imanın sadece sözle olmayacağını ancak amelle yaşanacağını beyan ediyor.
Haznevi yolunun başı: Şeyh Ahmed Haznevi
Mart ayı, Haznevi yolunun kurucusu Şeyh Ahmed Haznevi’nin vefat senesi. Dergide, Kutbeddin Akyüz, Şeyh Ahmed Haznevi’yi, ilmini, irfanını ve hizmetlerini yad ediyor.
Hamza Toprak, yaklaşan üç aylara işaret edip, bu ayların değerini bilelim, ibadetle değerlendirelim, diyor.
Dr. Mahmud Esad Erkaya, peygamberlerin hayatını anlatmaya devam ediyor. Bu sayıda, Hazret-i Yunus ve onun sonradan iman eden halkı işleniyor. Kübra Zümrüt Orhan da kin kavramını ele alıyor; kin beslemeyelim, birbirimize dua edelim diyor.
Saadettin Acar, Peygamber Efendimizin kızı Hazret-i Fatıma’nın portresini sunuyor okura.
Dr. İbrahim Tozlu yeryüzün kalbi Kabe-i Muazzamaya olan hasretini sözlere döküyor. Dr. Nurullah Koltaş, Necmeddin Kübra ile hasbihal ediyor.
Ahmet Edip Başaran ilmin ve irfanın kapısı Hazret-i Ali Efendimizi, Necip Fazıl Kısakürek’in Hazret-i Ali kitabından yola çıkarak anlatıyor.
M. Nezihi Pesen, Harun Sugich’in sufilerle olan tecrübelerinden bir demet sunuyor okura.
Gülbahçe ekiyle birlikte her ay okuruna ulaşan İlim ve İrfan dergisi yüreklere bahar getirmeye devam ediyor.

Milli ve dini hatıralarını her yıl canlandırmak, bütün haşmet ve ciddiyetleriyle kutlamak;...

Bakmakla yetinmek, yüzeyde, çeru çöpte kalmaktır....

İlim ve İrfan dergisinin Kasım sayısı çıktı. ...

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016