PROF. DR. ALİ AKPINAR | Şubat | 2019 | KÖŞELER
Salat, Kur’an’ın temel kavramlarından biridir. Sala kökünde ateşi yakmak, ateşte yanmak, kızarmak gibi anlamlar vardır. Kur’an’da salat dua, zikir, ibadet anlamlarında kullanılmıştır. Buna göre namaz kılan kimse, İlahi huzurda durmakla, kendini huzura vermekle adeta kendinden geçmekte, yanıp tutuşmaktadır.
Salat, şu ayetlerde dua anlamında kullanılmıştır: “Mallarının bir kısmını, kendilerini temizleyip arıtacak sadaka olarak al, onlara dua et -salli-; senin duan onlar için bir güvendir. Allah işitir ve bilir.” (Tevbe, 103)
“Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ederler; ey inananlar! Siz de O’na salat edin ve içtenlikle O’na selam edin.” (Ahzap, 56) Yüce Allah’ın Peygambere salatı, O’nu (sas) anması, sevmesi, övmesidir. Meleklerin salatı, O’nu (sas) anmaları, övmeleri ve O’na (sas) dua etmeleridir. Mü’minlerin Peygambere salatı ise, O’nu (sas) anmaları, övmeleri, sevmeleri ve O’na (sas) dua etmeleridir. Aslında Peygambere salat ve selam etmek, O’na (sas) bağlı olduğunu, O’nun (sas) izinde olduğunu ilan etmektir.


(Yazının tamamı İlim ve İrfan dergisinin 78. sayısında.)

Bendeniz -acizane- babam Şeyh Hazretlerinin, tarikatın faydalarıyla ilgili...

Bazen susmak en iyisi. Bazen değil çoğu zaman hatta....

İlim ve İrfan dergisinin Şubat 2019 sayısı (sayı: 78) Mevlana Halid Bağdadi (ks) dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016