Bendeniz -acizane- babam Şeyh Hazretlerinin, tarikatın faydalarıyla ilgili olarak bir sohbet yaparken şöyle dediğini işittim; buyurdular ki: “Nakşibendiye-Hazneviye tarikatının en önemli faydalarından bir tanesi, kalbi düzeltmek, ıslah etmektir, aziz kardeşlerim. Çünkü bu kalp ıslah olup kendisini bozacak şeylerden temizlendiği vakit, bedendeki diğer bütün organlar da yararlı hale gelir ve düzelir; hiçbirisinden Allah’ın rızasına aykırı herhangi bir davranış meydana gelmez. Peygamber Efendimiz (sas) buyuruyor ki: ‘Dikkat edin! Bedende öyle bir et parçası var ki, o düzeldiğinde bedenin tamamı düzelir; bozulduğunda ise bedenin tamamı bozulur. Hiç kuşkusuz o et parçası da kalptir.’ (Buhari, İman, 39)
Buna göre kalp, diğer organlar için adeta askerin başındaki bir komutan mesabesindedir. Bilindiği gibi askerler, komutanın verdiği bütün emirleri yerine getirmek ve yasaklarından uzak durmakla mükelleftirler. İşte tıpkı bunun gibi bedenin organları hiçbir zaman kalbin emir ve yasakları dışına çıkmazlar.”


Yazının devamı İlim ve İrfan dergisi 78. sayıda.

Aziz kardeşlerim, insanların Şeyh Hazretlerinin adabına ilgi göstermesi ve onun dergahına gelerek dinlerini öğrenmeleri...

Müslümanın temel ilkesi şudur: İnsana kalacak olan biriktirdiği değil dağıttığı / infak ve ikram ettiğidir....

İlim ve irfan dergisinin Temmuz sayısı tefekkür dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016