İRFAN KAYNAĞI | Kasım | 2018 | İRFAN KAYNAĞI
Hazret-i Peygamber, sahabe-i kiramı üstün özelliklerle yetiştirdi; O’nun (sas) tatlı, hoş, doğru ve değerli sözleriyle güzel ahlak sahibi oldular. Nezih, latif ve teşvik edici üslubuyla onların kalplerine üstün özellikler ekti.
Bir gün Hazret-i Peygamber arkadaşlarına yönelerek buyurdu ki: “Dile getireceğim şu öğütleri kim benden alıp uygulayacak ya da bunları alıp uygulayabilecek birilerine öğretecek?” Ebru Hureyre öne atılıp dedi ki:
-Ben, ey Allah’ın Resulü! Bunun üzerine Hazret-i Peygamber onun elini tuttu ve kendisine şu beş öğüdü saymaya başladı: “Haramlardan sakın, dünyanın en çok ibadet eden insanı olursun. Allah’ın senin için belirlediği kısmete razı ol, insanların en zengini olursun. Komşularına iyilikte bulun, gerçek bir mü’min olursun. Kendin için istediğini insanlar için de iste hakiki bir Müslüman olursun. Aşırı gülme; çünkü gereksiz ve fazla gülmek insanın kalbini öldürür.” (Tirmizi, es-Sıhha ve’l-Ferağ, IV/551, Hadis no: 2305)
Birinci vasiyette; Hazret-i Peygamber bizlere gerçek ibadetin manasını öğretiyor; buna göre ibadet sadece birtakım şekli hareketlerden, içi boş ve kof gösterilerden ibaret değildir. Gerçek ibadet, Allah’tan tam manasıyla korkmak, yasaklarından uzak durmak, parlak şeriatın çizgisini takip etmektir. Şu halde bir Müslüman, Allah’ın yasak olarak ilan ettiği bölgeden uzaklaştığı; şeytanın tuzaklarından uzak durduğu; kendi nefsini fuhşiyattan ve rezilliklerden temiz tuttuğu takdirde gerçek anlamda salih bir mü’min, zahit bir kul olur.

(Yazının tamamı İlim ve İrfan'ın Kasım sayısında, sayı:75)

Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun....

Bu yıl mübarek ramazan ayını buruk bir ruh haliyle idrak ettik....

İlim ve İrfan dergisinin Haziran sayısı (sayı: 94) Allah'a kul olabilmek dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016