SAADETTİN ACAR | Ekim | 2018 | BAŞLARKEN
Hiçbir günahı küçümseme. Çünkü Allah’ın gazabının nerede olduğunu, gayretullahın nerede harekete geçeceğini, neyin helakine ve mahvına sebep olacağını asla bilemezsin.
Hiçbir iyilik ve sevabı da küçümseme. Çünkü Allah’ın lütfunun ve kereminin nerede olduğunu, rızasını nereye gizlediğini ve neyi senin kurtuluşuna vesile kılacağını da asla bilemezsin.
Tevbeyi erteleme. Buna bir daha fırsatın olmayabilir çünkü. Gelip gelmeyeceği meçhul bir vakte bırakma dönüşünü. Acziyetini itiraf et ve pişmanlık duy isyanlarından. O’ndan (cc) kork ve O’na güven. Ama O’na güvenmen O’nun azabından emin olma anlamına gelmesin. Ve O’ndan korkman da, seni O’nun rahmetinden ümitsizliğe düşürmesin. Her zaman bu korku ve ümit arasında yaşamaya çalış.
Yalan söyleme. Çünkü, “Müslüman yalan söylemez.” buyurdu Resul-i Ekrem Aleyhisselam. Aleyhine bile olsa doğruluktan ve doğru sözden ayrılma. Doğru olanın er veya geç üstün geleceğini, hakikatin şöyle ya da böyle elbet ortaya çıkacağını unutma. Bir insanın korkusundan veya bir mahcubiyet endişesinden anı kurtarmak için yalan söylersin ama kıyamet günü tüm insanların karşısında hem de yüce Yaratıcı’nın huzurunda ifşa olacağını unutursun, neden? Bir kişiye mahcup olmayayım derken Allah’a ve tüm insanlara karşı rezil olabileceğini nasıl aklından çıkarabiliyorsun! Gıybetten sakın. Hele Müslümanın gıybetini, dedikodusunu asla yapma. Bir insanı, gıyabında, hoşlanmayacağı herhangi bir şekilde asla diline dolama. “Ama bunu yüzüne de söylerim.”, “Ama bu gıybet değil ki!” deyip kendini avutma. Hele, “Ama bu dediklerim doğru.” deyip kendini kandırma. Unutma, gıybet insanda olanı, onun gıyabında söylemektir. Olmayanı dile getirmek ise iftiradır zaten.
Haset etme. Hasetçinin istediğini asla elde edemediğini, sadece kendi kendini yiyip bitirdiğini görmüyor musun? Başkasında olanın ondan alınıp sana verilmesini ya da sana verilmese bile ondan o nimetin alınmasını istemek ne büyük kötülük! Onu ona veren kudretin, aynısını hatta daha fazlasını sana vermeye muktedir olduğunu neden unutursun!
Hiçbir insanı hakir görme, küçümseme. Her gördüğünün Hızır olabileceğini, yeryüzünün velilerden ve salihlerden asla hali olmadığını unutma. İnsanların dış görünüşlerine bakıp hüküm verme. Altında hazineler saklayan nice viraneler var çünkü. Görüntü aldatır, sakın aklından çıkarma.
Ölümü unutma. Ölümden sonra tüm yaptıklarının bir bir karşına çıkarılacağını düşün ve ona göre davran. Ölümden sonra işine yarayacak işlere ağırlık ver. Ölüm son değildir madem ve madem asıl ebedi hayat ölümden sonra başlıyor, o halde orayı imar edecek bir çabanın içinde ol.
Allah’ın kullarına merhametli davran. Ancak bu şekilde Allah’ın rahmetine mazhar olabileceğini unutma. Onlara zulüm etme, haksızlık yapma, iftira atma. Onların ayıplarını ört ki Allah Teala da senin günahlarını setretsin. Sadece insanlara değil tüm mahlukata karşı merhametli ol ki, Rahman da sana rahmetle muamele etsin.
Tefekkür et. Devenin nasıl yaratıldığına, göğün nasıl yükseltildiğine, dağların nasıl dikildiğine ve yeryüzünün nasıl serildiğine bak ve bunlar üzerinde derin derin düşün. Allah’ın sonsuz gücünü ve kudretini düşün. Sonra acizliğini, hiçbir şeyliğini düşün. Ve haddini bil. Ve haddini aşma.
Kibirlenme, büyüklenme, böbürlenme. Ne yeri delebilirsin çünkü ne de boyca dağlara erişebilirsin. Bir sivrisineğe bile can veremezsin, unutma! Sende olan hiçbir şeyin sahibi sen değilsin çünkü. Güç de, güzellik de, bilgi de, servet de sana ait değil, yalnızca birer emanettir sende. Nice güçlüler, güzeller, bilginler geldi geçti yeryüzünden. Bensiz olmaz diyen niceleri unutuldu gitti ama dünya dönmeye devam ediyor.
Annene ve babana iyi davran. Ailene ve akrabana ihsanda bulun. Komşuna ve misafirine ikramda bulun. Yetimi sevindir, fakiri gözet ve kolla. Çocukları sev, sevindir. Riyadan sakın. Kime neyi göstermeye çalışıyorsun, hiç düşündün mü? Senin gibi aciz mahlukların övgüsü ve alkışı ne getirecek ki sana! Allah’ın en kıskanç olduğu şeyin şirk olduğunu, riyanın ve gösterişin de bir yönüyle O’na (cc) ortak koşmak anlamına geldiğini kulağına küpe yap daima.
Vefalı ol. Sana yapılan iyiliği asla unutma. Karşılıksız olarak seni seveni üzme, terk etme. Zor zamanlarda yanında olanın değerini bil. Yola çıktıklarını, yolda bulduklarınla değişme.
Ahlaklı ol. Hayatının merkezine ahlakı yerleştir. Ticaretinde, sanatında, evinde, işyerinde daima güzel ahlak eşlik etsin sana. Okulda, sokakta ahlak yoldaşın olsun senin. Unutma ki Rabbü’l-Âlemin, büyük Peygamberi güzel ahlaklı olmasıyla övmüştür. Ve ilmin de, düşüncenin de bir ahlakı olduğunu sakın unutma.
Adil ol. Haksızlık yapma, düşmanına bile. Değerlendirirken, yorumlarken, şahitlik ederken, hüküm verirken, severken ve nefret ederken insaflı ve adaletli ol daima. Her an ve her yerde Allah’ın gözetimi altında olduğunu, yaptığın her şeyin eksiksiz ve fazlasız bir şekilde kayıt altına alındığını ve günü geldiğinde hesabını vereceğini unutma. Hesap gününün şuuruyla hareket et her daim.
Haram lokmadan uzak dur. Ateşten kaçar gibi haram yemekten kaç. Kursağından haram girmiş, kanına haram karışmış kimselerin ibadetlerinin sakat, dualarının kabulden uzak olacağını unutma.
İnfakla ve sadakayla malını ve ömrünü bereketlendir. Biriktirdiğin değil verdiğin senindir ve o sana eşlik edecektir zor zamanda, unutma. Helalinden kazan ama kazancında yoksulun hakkı olduğunu da aklından çıkarma. Dünyaya aldanma. Mal-mülk, makam sevdasına düşüp tamahkarlık etme. Unutma ki dünya ve içindekiler bir oyun ve eğlenceden ibarettir yalnızca. Ancak Allah ve O’na ait olanlar müstesna.
Hasılı; iyi ol ve iyiliği emret. Kendinden başlayarak iyiliği ikame etmek için mücadele et. İyilere ve salihlere yakın ol. İyi olmasan bile.
Kötü olma ve kötülükten sakındır. Yanlışı elinle, olmadı dilinle düzeltmeye çalış. O da olmadı en azından kalben kötülüğü sevme ve kötülerden uzak dur. Kötü olsan bile.

Muhterem Müslümanlar; rivayet edildiğine göre Hazret-i Peygamber günün birinde ashabıyla birlikte oturuyorken onlara sorar:...

İnsanoğlu güvenlik içinde yaşamak ister. Bu çok temel ve zaruri bir ihtiyaçtır....

İlim ve irfan dergisinin 97. sayısı zulüm dosyasıyla çıktı. Dergi bu sayıyla birlikte 9. yılına girdi....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016