(Bu makale, Şeyh Muhammed Muta’ El-Haznevi Hazretlerinin sohbetlerinden derlenmiştir.)

Resulullah (sas) şöyle buyurur: Mü’min günah işledi mi kalbinde siyah bir nokta oluşur, eğer tevbe ve istiğfar eder ve bu günahı bırakırsa kalbinden bu nokta temizlenir. Fakat günahı çoğaltırsa bu siyahlık da çoğalır ve bütün kalbi kaplar. İşte Allah’ın (cc) kitabında bahsettiği “pas” budur. “Hayır hayır! Fakat onların kazançları kalplerinin üzerine pas bağlamıştır.” (Mutaffifîn, 14)

Eğer günahlar kalbe peş peşe gelir ve tevbesiz orada birikirse, kalbin üzerinde insanın kazandığı günahlar sebebiyle bir hicap, örtü oluşur ve bu kalp -Allah korusun- katılaşır ve bozulur. Dolayısıyla ne Allah’ın kelamından ne Resulullah’ın hadislerinden ne de vaaz ve nasihatlerden etkilenir.

Böylelikle bu insana Allah’ın öfkesi çok şiddetli olur. Kulların günahları ve tevbe etmemeleri sebebiyle Allah onların üzerine semanın yağmur yağdırmasını engeller, onları kıtlık, pahalılık ve hastalıklarla cezalandırır.

Bütün bunlar Allah’ın kullarını terbiye etmesi, yine kulların O’na (cc) şükredip taat yolunda kullanması için sayısız nimetler veren bir Rableri olduğunu hatırlatması içindir.

(Yazının tamamı İlim ve İrfan Dergisi Şubat 2013 sayısında...)

Milli ve dini hatıralarını her yıl canlandırmak, bütün haşmet ve ciddiyetleriyle kutlamak;...

Bakmakla yetinmek, yüzeyde, çeru çöpte kalmaktır....

İlim ve İrfan dergisinin Kasım sayısı çıktı. ...

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016