İlim ve İrfan dergisinin Mayıs sayısı kıyamet dosyasıyla çıktı. 69. sayısına ulaşan dergi, bu sayıda önemli bir dosyaya imza atmış.
Kıyamet saati, büyük saat gelip çatacak. Kainat, yaratıldığı ilk günden itibaren o büyük ana hazırlanıyor. En çok, ne zaman sorusu geldi akıllara, o gün için. Bu sorunun cevabı şüphesiz Allah katında. Bize düşen, o güne hazırlanmak. Dosya kapsamında Prof. Dr. Ali Akpınar, Doç. Dr. Ahmet Albayrak ve Dr. İbrahim Baz imzaları yer alıyor.
Prof. Dr. Ali Akpınar özellikle Kur’an-ı Kerim’de kıyameti anlatan, tasvir eden ayetleri merkeze alarak kıyameti Kur’an’ın diliyle anlatıyor.
Doç. Dr. Ahmet Albayrak ölüm kavramından hareketle bu kavramın ve anın insan için oluş ve önemini hatırlatıyor. Doç. Dr. Albayrak, ölüm ve ahiret için en önemli hazırlığın ruhumuzu manevi gıdalarla beslemek olduğuna işaret ediyor.
Dr. İbrahim Baz ise dosya yazısında sufilerin dilinden ve gözünden ölüm ve ahiret kavramını ele alıyor. Dr. Baz, sufilerin hayata bakışını adeta şöyle özetliyor: “Sufilerin dünyaya karşı tavırlarının ortak adı zühddür. Ahireti dünyaya öncelemek, dünyanın aldatıcı yönüne soğuk ve mesafeli durmak anlamına gelen zühd, kişiyi gerçek özgürlüğüne götüren yaklaşım olarak görülmüştür.”
Orta sayfada düzenli olarak sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi, bu sayıda ölümü hatırlatan iki büyük vaize işaret ediyor. Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi, ölümü ve ahireti anlattığı sohbetinde şu ikazı yapıyor: “İnsanın kalbi katı olduğu takdirde hiçbir şeyden etkilenmez; bu yüzden insanlar ölümden korkmuy
or ve kalp katılığı devam ettiği sürece ölüm sonrasından endişe etmiyorlar.”
Sufilerin orucu
Ramazan’a sayılı günler kaldı. Rahmetiyle, bereketiyle geliyor. Onun gelişine bizim de güzel bir hazırlık yapmamız, gecemizi ve gündüzümüzü ihya etmemiz gerekiyor. Prof. Dr. Süleyman Derin, sufilerin orucunu anlattığı yazısında orucun manevi derinliklerine de işaret ediyor.
Dr. Esad Erkaya bir resul ve mürşid olarak Hazret-i İsa’yı anlatıyor. Hazret-i İsa’nın hayatını Kur’an-ı Kerim’e bağlı olarak anlatan Dr. Erkaya, yazısında Hazret-i İsa’nın hayatından manevi işaretleri ele alıyor.
Prof. Dr. Süleyman Uludağ Müslümanların ihtilafında usul ve üslup meselesini merkeze aldığı yazısında önemli vurgular yapıyor.
İslim Gümüştekin nebevi nefesinde izinde bir ömür geçiren büyük muhaddislerden İmam Müslim’in portresini işliyor.
Prof. Dr. Selahattin Yıldırım da tevazu kavramını inceliyor. Prof. Dr. Yıldırım, insanların birbirlerini kıskanmadığı tek özellik vardır, o da tevazudur, diyor. Dr. İbrahim Tozlu bu sayıda İlahi huzura davet olan şehitlik kavramını ele alıyor ve İslam’ın şehitlere verdiği müjdeleri anlatıyor.
Dr. Nurullah Koltaş, bu sayıda Sühreverdi Hazretleriyle hasbihal ediyor. Ahmet Edip Başaran, Sezai Karakoç’un Samanyolunda Ziyafet adlı eserinden hareketle orucun önemine dikkat çekiyor.
Kırkambar sayfalarında M. Nezihi Pesen tasavvuf deryasından tadımlık bölümler vermeye devam ediyor.
Kemal Özer, fıtratın çağrısı başlığı altında yiyip içmenin farz, vacip ve haram hallerini hatırlatıyor okura.
Gülbahçe ekiyle birlikte her ay evlere konuk olan İlim ve İrfan manevi gıda olmaya devam ediyor.

İrtibat: 0212 694 98 98 facebook/ilimveirfan twitter.com/ilimveirfan

Milli ve dini hatıralarını her yıl canlandırmak, bütün haşmet ve ciddiyetleriyle kutlamak;...

Bakmakla yetinmek, yüzeyde, çeru çöpte kalmaktır....

İlim ve İrfan dergisinin Kasım sayısı çıktı. ...

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016