İRFAN KAYNAĞI | Aralık | 2017 | İRFAN KAYNAĞI
Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun. Salat ve selam Efendimiz Muhammed’e, bütün al ve ashabına olsun.
Bendeniz, acizane, babam Şeyh Hazretlerinden şunu duydum: “Sevgi ve muhabbet Nakşibendiye tarikatının en önemli ilkelerindendir.” Sözlerinin devamında da şu tespitleri yapıyordu: “Nakşibendiye büyüklerine göre tarikatın iki temel esası vardır: Birinci esas; eksiksiz bir şekilde şeriat-ı Muhammediye’ye uymaktır. Bu en önemli esas olup tarikatın olmazsa olmazıdır. Bunda taviz söz konusu olamaz. İkinci esas; sevgi, muhabbet, ihlas, samimiyet ve teslimiyettir.”
Babam Şeyh Hazretleri hep buyuruyordu ki: “Müridin temel görevi muhabbet ehli olmasıdır. Muhabbeti elde eden pek çok problemi aşmış olur, her şey ona kolay ve basit görünür. Sıkıntının derecesi ne kadar yüksek olursa olsun, ona basit gelir. Hatta sadece basit gelmez aynı zamanda onlardan lezzet alır. Her problemi kolaylıkla atlatır.” Nitekim şair diyor ki, “Maşukun uğruna sıkıntıya katlan, zira aşk kolay değil/ Aşk uğruna çektiğin lezzetler tatlıdır, acı değil.”
Yani sevgilinin aşkı uğruna katlandığın sıkıntı ve eziyetlerin hiçbir önemi yok; onlar çok tatlı şeylerdir. Nitekim şair, şiirine şöyle devam ediyor: “Eziyetlere katlan ki, sevgilinin güzelliğinin aydınlığından nasiplenesin/ Sevgiliyi hoşnut et, razı et ki, kavuşmayı hak edesin.”
Kuşkusuz bütün âşıklar maşuklarına kavuşmayı temenni eder, onu görmeyi arzular. Sevgiliye yakın olmayı iple çeker. Durum böyle olunca bu uğurda çektiği eza ve cefa umurunda bile olmaz. Halkın kendisiyle ilgili yorumlarına kulak asmaz ve böylece maşukunun sevgisini kazanır, ona kavuşmayı hak eder.


Yazının tamamı İlim ve İrfan dergisinin Aralık 2017; 64. sayısında.

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016