İRFAN KAYNAĞI | Eylül | 2017 | İRFAN KAYNAĞI
Sevgili öğrenciler, vefalı hocalar; Emin olunuz ki, sevgi, vefa, samimiyet ve iman yüklü şu parıldayan yüzleri karşımda gördüğüm zaman bir yandan üzüntü duyuyor diğer yandan da sevinç hissediyorum. Üzülüyorum, çünkü aranızda benden daha düşük kimse bulunmadığı halde benden bir şeyler bekliyor ve bu yüzden de ısrarla sizlere hitap etmemi istiyorsunuz.
Ben de kendi kendime diyorum ki, Allah’ım sen beni benden daha iyi biliyorsun, ben de karşımdaki insanlardan daha fazla kendimi tanıyorum. Allah’ım beni, hakkımda düşündüklerinden daha hayırlı kıl, bilmedikleri kusurlarımı affet! Sevincimin sebebine gelince, pek çok öğrencinin fay¬dalı şeriat ilimlerini Şeyh Hazretlerinin medresesinde öğrenmesi beni bahtiyar kılıyor. Bu büyük nimet için sana şükürler olsun Allah’ım, diyorum.

İlmin değeri büyüktür
Fedakar hoca kardeşlerim ve ilm-i şerifin sevgili öğrencileri;
Sizlere seslendiğim için çok mutluyum, sizleri çok özlediğimi ifade etmek istiyorum. Aranızda oturup sizlerle muhabbet etmeyi ne kadar da özlemişim. Ancak ne yazık ki şartlar bizleri birbirimizden maddeten ayırdı. Hayatın normalleşmesini ve şartların daha güzel hale dönüşmesini Rabbimden niyaz ediyorum.
Bedeni ayrılığa rağmen inanınız ki kalbim, ruhum ve bütün duygularımla aranızda yaşıyorum, sizlerle birlikteyim. Yüce Mevla’ya dua ediyorum ki, aramızdaki sevgiyi artırsın, bağımızı kuvvetlendirsin, bizi birbirimize bağlayan dini bağı kalplerimize yerleştirip kendi rızası için kılsın.
Sevgili kardeşlerim, sizlerle paylaştığım hususları önce nefsime sonra sizlere hatırlatıyorum. “Hatırlat, çünkü hatırlatmanın mü’minlere faydası vardır.” (Zariyat, 55) ayet-i kerimesi gereği Şeyh Hazretlerinden duyduğum öğütleri nazarlarınıza sunuyorum, Rabbim, bendenizi söyledikleriyle amel eden kullarından eylesin. Sizleri de işittikleri sözlerin en güzeline uyan kimselerin zümresine ilhak etsin.
Aziz öğrenciler, hiç kuşkusuz, farz ibadetleri eda etme görevinden sonra en önemli şey ilim tahsilidir. Çünkü insan ilimle yükselir, yüksek mertebelere ulaşır. İlim sayesinde yaratıcısını tanır. O’nu (cc) tazim eder, O’na (cc) saygı duyar ve O’ndan (cc) ürperir. Nitekim ayet-i kerimede, “Kulları içinde ancak alimler Allah’tan ürpe¬rir.” (Fatır, 28) buyurulmaktadır. Çünkü Allah’ı tanıyan alim O’nu (cc) saymayı da O’ndan (cc) korkup çekinmeyi de bilir. Şu halde ilimden yoksun olan için Allah korkusu da söz konusu değildir.
Hazret-i Peygamber de, “Talep ettiği ilimden hoşnut oldukları için melekler, ilim talep eden kişiye kanatlarını sererler.” buyurmaktadır.

(Yazının tamamı derginin 61. sayısında, Eylül 2017)

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016