Değişen Ramazan değil insandır

Her yeni Ramazan’la birlikte biz de yenileniriz aslında. Bir önceki Ramazan’dan farklı, yepyeni bir ruhla, bir duyguyla karşılarız onu. İnsan değişir çünkü, duyguları, düşünceleri gelişir. Her Ramazan’ı, bir önceki Ramazan’da olmayan hislerle karşılamamız bundan.
Ramazan ayının, bir mevsimde sabit olmayışı, yıl içinde sürekli değişmesi gibi insan da sürekli duygu ve hal değiş¬tirir. Sürekli gelişir, düşünceleri derinleşir, hisleri farklılaşır. Ve farklı mevsimlerdeki Ramazan farklı hallerdeki insanla buluşur her yıl. Her Ramazan’ın bizim için yeni görünmesi bundan. Çünkü her yıl o anki yeni halimiz ve hissiyatımızla ilk kez bir Ramazan’ı idrak ediyoruz aslında. Her Ramazan’ın bize yeni görünmesi bundan.
Nerede o eski ramazanlar deyişimizde aslında nerede o eski bizler demek istiyoruz. Nerede o eski duygularımız, o temiz hissiyatımız nereye gitti, diyoruz lisan-ı hal ile. Değişen Ramazan değildir, biziz çünkü. Aradığımız o eski günler değil, o eski ruh ve heyecandır bir bakıma. Özlemini duyduğumuz, mazide kalan temiz fıtratımızdır belki de.

Ramazan’la yıllık muhasebe yapıyoruz

Zihnimiz bölünüyor gitgide, dikkatimiz dağılıyor. Hızın ve hazın peşinde paramparça olmuş haldeyiz. Modern insanın en büyük sorunu budur belki de. İşte Ramazan bizi onarmak ve ihya etmek üzere geliyor her yıl. Dağılan zihnimizi toparlıyor, bozulan ayarlarımızı tamir ediyor, dengemizi yeniden sağlıyor. Adeta, ruhumuzu genel bir bakımdan geçiriyor. Namaz ile nasıl gün içinde defalarca uyarılıyor, onarılıyor, ihya oluyorsak, aynı şekilde Ramazan’la da yıllık bir bakım, ihya ve inşa imkanı buluyoruz.
Dünya bizi fazlasıyla meşgul ediyor. Haddinden fazla oyalıyor ve kendisine bağlıyor. Giderek ruhumuzu, manamızı yitirecek noktaya geliyoruz. Ramazan bize, bir ruhumuzun da olduğunu hatırlatmak üzere geliyor. Bozulan algılarımızı düzenliyor, maddeyle ve fizikle adeta kuşatılan kalbimize dokunuyor, içimize doğru bir yolculuğa davet ediyor bizi.

Yine geldi Kur’an ayı, çok şükür

“Kur’an’ın indirildiği ay olan Ramazan” diyor Rabbülâlemin. Bu inceliktir, dikkattir. Ramazan ve Kur’an birlikteliğine latif, dakik bir vurgudur. Müslümana düşen bu birlikteliği tefekkür ve fehmetmeye çalışmaktır. Ramazan, oruç dışında en fazla Kur’an-ı Kerim’le anılır çünkü. Bu inceliği görmek lazım. İşte bütün bu güzellikleriyle, ihtişamıyla yine geldi Ramazan-ı Şerif, şükürler olsun kavuşturana... Bizi diriltmek, paklamak ve kirimizden, pasımızdan arındırmak üzere yine yetişti mübarek ay.
Bir ay boyunca her gün bu duygularla iftar ve sahur sofraları kurulacak. Bu duygularla mukabelelere, teravihlere koşaçak, Ramazan’ın bu derin manası üzerinde ümmet olarak beraberce tefekkür edeceğiz. Bu vesileyle Kur’an’la, Sünnet-i seniyyeyle münasebetimizi yeniden gözden geçireceğiz. Aklımızı ve kalbimizi Kur’an iklimine yeni¬den açacağız, ruhumuza onu azık yapacağız. Derdimizi konuşacağız. Derdimizin izini sürerek dermana ulaşmaya çalışacağız. Bu büyük zenginlikten behre almaya gayret edeceğiz.
Muhasebe yapacağız, tevbe ve istiğfar edeceğiz, geleceğe doğru sağlam adımlar için güç toplayacağız. Çünkü:
İnsan bozulur, Ramazan onarır.
İnsan sapar, Ramazan yola döndürür.
İnsan kirlenir, Ramazan arındırır ve paklar.
İnsan düşer, Ramazan kaldırır.
İnsan bunalır, Ramazan ferahlatır.
İnsan şaşar, Ramazan doğrultur.
İnsan unutur, Ramazan hatırlatır.
İnsan dağılır, Ramazan toparlar.
İnsan yorulur, Ramazan dinlendirir.
İnsan yanılır, Ramazan düzeltir.
İnsan acıkır, Ramazan doyurur.
İnsan dalar, Ramazan ayıltır.
İnsan isyan eder, Ramazan teslim alır.
İnsan günah işler, Ramazan tevbe fırsatı sunar.
İnsan zarar eder, Ramazan kâr kapısını gösterir.
Hoş geldi, safa geldi mübarek ay.

Not: Bir önceki sayıda yazımızın başlığı, “İnsaf, Vicdanın Terazisidir” olacakken, teknik bir hata nedeniyle “İrfan, Vicdanın Terazisidir” şeklinde çıkmıştır. Kayıda geçsin diye burada düzeltmiş olalım.

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016