Kısa zamanda, tasavvufun ana başlıklarını merkeze alan yayın anlayışı ve hazırladığı dosyalarla bu sahada haklı bir yer edinen İlim ve İrfan dergisi her sayısında hayatımızda yeni bir pencere açmaya devam ediyor.

Tasavvuf birikimini, geleneğini, hayatını bugünü de kapsayacak şekilde yeni bir derinlikle yansıtan dergi, bu alanda dengeli yayınıyla gönüllere hitap ediyor.

Dünyanın hakikatini görebilmek  
“Dünya Bir Gölgeliktir Ebedi Mülk Değildir” başlıklı orta sayfa yazısında, dünya hayatının geçiciliği üzerinde durulurken, ebedi olan ahiret hayatı için hazırlık yapılması vurgulanıyor. Şeyh Muhammed Muta’a Hazretleri, “Biz çok vaaz dinledik ama öğütleri tutmadık, çok ibretlik durumlar gördük ama Allah’ın ikram ettikleri dışındakiler ibret almadı. Allah’a tevbe etmenin vakti geldi ve biz bunu “yaparız yaparız” diyerek hep geciktirdik. Allah’tan, fazlı ve keremiyle gizlediklerimiz ve açığa çıkardıklarımızla bütün günahlarımızı bağışlamasını, ayıplarımızı örtmesini; Allah’a tam bir teveccühle yönelmemiz için hepimizi doğru ve selim bir akılla rızıklandırmasını temenni ediyorum ki, böylece dünyanın hakikatini görebilelim.” diyerek, nefislerimizi bir kez daha uyarıyor. Dosya kapsamında Ahmet Birler, Selim Haşimoğlu ve Selahhatin Yıldırım’ın yazıları dikkat çekiyor. “Dünya Arif İçin Bir Aynadır” başlıklı yazıda Ahmet Birler, dünya hayatının yerilmesinden ziyade, irfan boyutunda bu hayatın sufi için bir ayna göreviyle var olduğuna vurgu yapıyor. Arifin ne dünyası var ne de ahireti, diyen Birler, arifliğin inceliklerini yeni bir bakışla ortaya koyuyor. Dünya sevgisini kalpten çıkarmadıkça, dünya ile baş edilemeyeceğini söyleyen Birler, “Arif kalbinden dünyanın sevgisini çıkarmıştır. Bu sebeple dünya ona zarar vermez. Hatta arif kalbinden ahirete dair beklentileri de çıkartmıştır. Arifin ne dünyası vardır ne de ahireti. Çünkü dünyası ahireti için, ahireti de Rabbi içindir.” diyor.   

Dergide, Ebubekir Sifil bir kudsî hadisi değerlendirirken, Saadettin Acar İmam Gazzali Hazretlerinin portresini ortaya koyuyor. Zeki Bulduk okuru çok harika bir yere, Zanzibar açıklarındaki Tumbatu adasının İslam dokusuna götürüyor.

Mustafa Miyasoğlu, Kamil Yeşil, Selahattin Yıldırım, Mazhar Salih, M. Erdoğan Baş; derginin Aralık sayısında yazılarıyla katkı sunan diğer isimler.

Milli ve dini hatıralarını her yıl canlandırmak, bütün haşmet ve ciddiyetleriyle kutlamak;...

Bakmakla yetinmek, yüzeyde, çeru çöpte kalmaktır....

İlim ve İrfan dergisinin Kasım sayısı çıktı. ...

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016