İlim ve İrfan dergisi istikrarlı yürüyüşüne devam ediyor. Derginin 50. sayısı (Ekim sayısı) okurla buluştu.
Yayın hayatına, marifet yolunda rehber ilkesiyle başlayan dergi, geride bıraktığı dört yılda rehberlik görevini başarıyla yerine getirdi. 50. sayısıyla okuruna ulaşan dergi, tasavvufun kadim ışığını ilim ve irfanın aynasıyla günümüze yansıtıyor. Dergi bu ay, ilmin tacı ameldir dosyasıyla çıkmış.
Dosya kapsamında Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Prof. Dr. Ali Akpınar ve Abdullah Taha Orhan’ın yazıları yer alıyor. Prof. Dr. Süleyman Uludağ hidayet kavramından yola çıkarak, mutasavvıfların bu kavrama bakışlarını yansıtıyor. Prof. Uludağ, hidayetin Allah’tan olduğunu mürşidin ise vesile olduğunu beyan ediyor.
Prof. Dr. Ali Akpınar ise ilmi amelle taçlandırmak gerektiğini aksi halde ilmin bir yararının olmayacağını vurguluyor. Prof. Dr. Akpınar, ilim öğrenene yolların açık olduğunu, tahsil edilen ilmin amele geçirilerek gerçek anlamını bulacağını belirtiyor.
Abdullah Taha Orhan da yazısında tasavvufun söz değil amel olduğunu işaret ediyor. Orhan, tasavvufun mürşidlerden öğrenilen sağlam ve sahih yaşantı olduğunu, bu sayede güzel ahlakın elde edilebileceğini beyan ediyor.
Orta sayfada düzenli olarak sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda, merhum Şeyh Muhammed Haznevi’nin yolunun ve davasının devam ettiğini beyan ediyor. Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi, insanın mutluğunun asıl kaynağının din olduğunu, buradan uzaklaşan insanın büyük bunalımlara düçar olacağını işaret ediyor.
Büyük mürşidler büyük hayatlar
Hamza Toprak imzalı yazı, gaflet konusunu işliyor ve Toprak, gafletin kalbi öldüren manevi manevi bir hastalık olduğunu vurguluyor.
Prof. Dr. Dilaver Gürer, hayata rehber büyük mürşid Abdülkadir Geylani’yi ilmî ve irfanî boyutuyla değerlendiriyor.
Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz bu sayıda Nakşibendi-Haznevi yolunun büyük mürşidlerinden Şeyh Muhammed Haznevi’nin hayatını ele alıyor. Bu sene vefatının 11. yılı olan Şeyh Muhammed Haznevi büyük bir alim ve mürşid idi.
Prof. Dr. Selahattin Yıldırım bir hadis bir hikaye yazılarına devam ediyor. Prof. Yıldırım bu sayıda vefa kavramını gündeme alıyor.
Prof. Dr. Kadir Özköse Bedeviye tarikatının kurucusu büyük mutasavvıf Şeyh Ahmed Bedevi’nin portresini çiziyor.
Said Yavuz, 15 Temmuz’da Burkina Faso’da biriken duaları ve gözyaşlarını anlatıyor. Burkina Fasoluların, İslam’ın son kalesi düşmesin diye ettikleri duaları ulaştırıyor, okura.
Ahmet Edip Başaran, Necip Fazıl’ın Çöle İnen Nur adlı eserini anlatıyor.
M. Nezihi Pesen kırkambar sayfalarında Hazret-i Hüseyin’i rahmetle anıyor.
Kemal Özer, ağız ve dişlerimizdeki macun tehlikesine dikkat çekiyor.
İlim ve İrfan dergisi Gülbahçe çocuk ekiyle birlikte okurların gönlünü kazanmasını biliyor.

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016