İnsanın dünyadaki macerası bir anne-babayla başlar. Macera doğru kelime değil, kader diyelim. Bir anne-baba aracılığıyla dünya boyutunda kaderimiz tecelli eder yani. Hazret-i Adem ve Hazret-i İsa –Efendimize ve onlara selam olsun- hariç tüm insanlar bir anne-babanın evladıdır. Hiç kimse gökten zembille inmiş değildir. Herkes bir vesile ile dünyaya gelmiştir. Evet, annelerimiz-babalarımız varlık vesilelerimizdir.
İşte bir anne-babanın çocuğu olmanın evlada yüklediği bir sorumluluk vardır. Her şeyden önce minnet borcu var, onu ödemesi lazım. Bir de vefa borcu var. Aynı şekilde bir çocuk dünyaya getirmenin de anne babaya yüklediği bir mesuliyet vardır. Ne denmişti o özlü sözde: Herkes bir tohum atabilir toprağa. Tohum yeşerdikten sonra onu gözetip büyütmektir marifet. Ebeveynin sorumluluğunu biraz açalım:
Her doğan çocuğun önünde bembeyaz bir sayfa vardır. Bu tertemiz sayfa her çocuğa bahşedilir. Bir lütfi-i rab¬bani olarak. Sonra çocuk o sayfanın üzerinde bir kurşun kalemle eskizler yapar. Yazar, çizer, siler. Sonra başka bir şeyler çiziktirmeye başlar. Böyle böyle, anlamaya, kavra¬maya çalışır. Bu çocuğun arayışıdır. Kritik bir dönemdir.
Doğal olarak bu süreçte bol miktarda hata yapar. Çocuk çünkü baştan ayağa meraktır, irdelemektir, soru sormaktır. Hem hata yapa yapa doğruyu bulacaktır. İşte burada ebeveynin doğru müdahalesi hayati derecede önem taşır. Çünkü çocuk anne-babası üzerinden insanlarla ilk temasını kurar. İlk gördüğü, karşılaştığı onlardır. İlk öğretmenleri. Dolayısıyla bu beyaz kağıda kalıcı izler bırakmadan çocuğu doğru yönlendirmek, sorduğu sorulara doğru cevaplar vermek, o çocuğun hayat istikametinde büyük rol oynayacaktır. Çünkü bir süre sonra çocuk eline bir tükenmez kalem alacak, anlamlı şekiller yapacak, cümleler kuracaktır. Ve o zaman da onları silmek zor, hatta imkansız olacaktır. İşte o aşamaya gelmeden deneme-yanılma, düşme-kalkma döneminde anne-babaya düşen hayati görevler vardır.
Tabii evladın ebeveynine karşı çok daha büyük sorumlukları vardır. Bu haklar Kur’an- Kerim ve Ehadis-i Nebeviyye’de etraflıca ve derinlikli bir şekilde işlenmiştir. Evladın ebeveyn üzerindeki hakları ile ebeveynin evlad üzerindeki haklarını karşılaştırma hatasına düşmeyelim. Anne-babanın hakkı o kadar büyük ki, Allah kendi hakkın¬dan sonra onları zikretmiş, daha ne diyelim?
Dergimizin bu sayısında bu meseleye farklı yazarların penceresinden bakmaya çalıştık. Umulur ki bu vesileyle tekrar anne-babalarımızın hakkını hatırlar ve onların gönlünü yapmaya çalışırız. Efendimizin (sas) şu mealdeki sözü ne büyük tehdittir. Aslında hem büyük tehdit, hem de büyük bir müjde: “Yanında anne-babası, ya da onlardan birisi yaşlanıp da, gerekeni yaparak cennete giremeyen kimsenin burnu sürtülsün!”

Yine bir bayram sevinci
Ve nihayet bayram. Yılın en uzun günlerinde tutulan oruçlardan sonra bir bayram sevinci yaşayacağız. Bizi bu günlere eriştiren Allah’a hamd ediyoruz. Evet, meşakkatli ve zorlu bir ay geçirdik ama görüldüğü gibi sabredince bitiyormuş. Sabrın sonu selamet ve bayrammış, gördük, yaşadık.
Duamız şudur: Ömrümüz nihayete erip vademiz dolduğunda ölüm de bayramımız olsun. Akıbetimiz, sonumuz da bayram olsun İlahi. Sıkıntılı dünya günlerini bitirdiğimizde de ölümü bir bayram sevinciyle karşılarız inşallah. Allah’ım bu mübarek zamanlara bizi eriştirdiğin için sana şükrediyoruz. Bu bayramı hakkımızda mübarek kıl. Dünyanın dört bir yanında bir tebessüme hasret, gözü yaşlı insanlara bir bayram hediyesi olarak kurtuluş ve ferahlık nasip eyle. Bir göz yaşı ve kan deryasına dönüşen İslam coğrafyasına bu bayram hürmetine sulhu sükun, uyanış ve zafer ihsan eyle.
Ve son söz: Ömrü ramazan gibi yaşayanın sonu bayram olur.

Milli ve dini hatıralarını her yıl canlandırmak, bütün haşmet ve ciddiyetleriyle kutlamak;...

Bakmakla yetinmek, yüzeyde, çeru çöpte kalmaktır....

İlim ve İrfan dergisinin Kasım sayısı çıktı. ...

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016