Allah’a tevekkül etmek ve O’na (cc) dayanmak salihlerin başlıca özelliği ve imanın temel göstergesidir. Bu yüzden yüce Allah iman ve tevekkül arasında çok güçlü bir bağ kurmuş ve, “Eğer gerçekten inanıyorsanız sadece Allah’a tevekkül ediniz.” (Maide, 23) buyurmuştur. Buna göre samimi mü’min her şeyin Allah’ın emriyle gerçekleştiğine candan inanır; her işinde O’na (cc) tevekkül eder. Çünkü bilir ki, “Kim Allah’a tevekkül ederse, Allah ona yeter.” (Talak, 3) Selef-i salihin büyüklerimizden biri der ki, tek başıma Mekke’ye doğru yol alırken benim gibi yalnız yürüyen bir delikanlıya rastladım. Dedim ki, niye tek başına yolculuk ediyorsun, yalnızlığını giderecek birini yanına alsaydın ya! Delikanlı dedi ki, tek başıma değilim ki, yalnızlığımı gideren birisi var. O böyle deyince, ben de, nerede, diye sordum. Cevap verdi, O (cc) önümde, arkamda, solumda, sağımda ve üstümde. Sormaya devam ettim, yol azığın niçin yok? Dedi ki, var, beraberimde. Ben de, nerede diye sordum. Allah’a karşı samimi olmak, Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak ve Allah’a tevekkül etmek şeklinde cevap verdi. Ben de, yol arkadaşın olmamı ister misin, dedim. Arkadaş beni Allah’tan alıkoyar, oysa ben göz açıp kapayıncaya kadar dahi Allah’tan gafil olmak istemem, dedi. Bu çölde tek başına korkmuyor musun, diye sordum. O da, Allah ile olan beraberliğim her türlü korkuyu aşmamı sağlıyor, vahşi hayvanlar arasında olsam bile umurumda değil, diye karşılık verdi. Benden bir isteğin var mı, dedim. Evet, dedi, bir daha beni görürsen beni konuşturma ve fazla meşgul etme. Bana dua et, diye ricada bulundum. Allah, seninle günahların arasına bir perde koysun ve O’nu (cc) hoşnut kılacak işlere seni yönlendirsin, diye dua etti.
Seninle bir daha ne zaman görüşürüz dostum, dedim. Bu dünyada bir kez daha karşılacağımıza heveslenme, inşallah ahirette takva sahipleri arasında karşılaşırız, Allah’a bakanlar arasında beni ara, şeklinde karşılık verdi. Ben de, bu mertebeye nasıl ulaştın, bu ihlas ve samimiyeti nasıl elde ettin, sürekli Allah ile birlikte olmayı nasıl başardın, dediğimde, deliklanlı şöyle dedi, haramdan yüz çevirerek, günahlardan uzaklaşarak. Ayrıca şunu da ekledi, Rabbimden, en büyük mutluluğu O’na (cc) bakmakla elde etmeyi istedim. Daha sonra delikanlı bir haykırdı ve gözümden kayboldu.
Allah’a tevekkül etmek ve O’na (cc) inanmak muhteşem bir sığınaktır, bizleri şeytanın hile ve tuzaklarından korur. Nitekim yüce Allah şöyle buyuruyor, “Şüphesiz, şeytanın, Rabbine tevekkül edenler üzerinde hiçbir kuvveti yoktur.” (Nahl, 99)

(Yazının tamamı İlim ve İrfan dergisinin Mart (2016) sayısında.)

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016