Dergimizin kırkıncı sayısı ile birlikteyiz. Sayılar içinde kırkın özel bir anlamına işaret edilir daima. Mesela insan için kırk yaşın kemal yaşı olduğunu söyler arifler. Kırklar deyimi çok önemlidir hakeza. Dergiler için de bu böyledir desek, yanılmış olur muyuz acaba?
Evet, daima hissettiğimiz dualarınızla ve eksilmeyen maddi-manevi desteklerinizle artık rüştünü ispat etmiş, olgunluk çağını yaşayan bir dergi ile karşınızdayız. Yüce Mevlamıza sonsuz hamd ve sena olsun.
Dergimizin bu sayısında dosya konusu olarak “zaman”ı işledik. Zamanın değerini, önemini anlatan yazılara yer verdik ilerleyen sayfalarımızda. Farklı çağrışımlarıyla vakit mefhumunu işlemeye çalıştık. Aslında bizatihi kırkıncı sayımız bile vaktin ne kadar hızlı aktığının capcanlı bir şahidi. Bizim öykümüzü baştan beri takip edenler için nice derslerle dolu bu kırk sayı, bu kırk ay. İlk başladığımız günleri hatırlıyorum, ilk sayımızı. Vakit ne çabuk geçti ya Rabbi! Su gibi akmış zaman.
Evet, yaşımız ilerledi, zaman su gibi aktı, gitti elimizden. Tesellimiz ise şudur: O ilk günkü heyecanımız hâlâ devam ediyor.
Allah Tebareke ve Teala, gayret ve heyecanımızı daim kılsın, ihlası ve istikameti yoldaşımız eylesin, büyükle¬rimizin feyiz ve bereketinden bizleri mahrum etmesin ve daha nice kırkıncı sayılarda birlikte olmayı nasip etsin bizlere.

Haznevi İlim ve İrfan Vakfı hayırlı olsun!
Bu vesileyle, dergimizin bu sayısında geniş olarak yer verdiğimiz bir yeniliğin de müjdesini sizlerle paylaş¬mak istiyorum. Uzun zamandır kuruluş çalışmaları devam eden vakfımızın resmi işlemleri tamamlandı ve faaliyetlerine başladı. Allah’a hamd olsun. Haznevi İlim ve İrfan Vakfı, kuruluş senedinde de altını çizdiği gibi ilim ve irfana dair çalışmalarımızın bundan böyle şemsiyesi olacak inşallah. Vakfın; hizmetlerimizin daha sistematik ve düzenli bir şekilde yürümesine, eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetlerimizin daha programlı bir şekilde sürüdürülmesine çok ciddi katkılar sunacağına inanıyoruz.
Nakşibendi-Haznevi dergahının bugüne kadar sürdürdüğü ve bugün de dergahın muhterem mürşidi Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi rehberliğinde devam eden hizmetler, artık vakıf çalışmalarıyla da desteklenecek inşallah.
Hayırlı olsun, mübarek olsun. Utandırma Allah’ım!

Mevlid Kandilimiz mübarek olsun!
O’nun (sas) gelişi bir müjdedir. Kesintisiz, devam eden bir muştu.
Varlık O’nunla kemale erdi. Din O’nunla tamamlandı. Vahiy O’nunla son buldu. Kainatın sahibi aziz Allah, en son O’nun şahsında insana hitap etti. Yaradan bütün güzellikleri O’nun şahsında birleştirdi.
O, her an yenilenen bir müjdedir. O‘nun gelişi eskimeyen, taptaze bir haberdir. Ah şu şairler de olmasa:
Basmasa mübârek kademin rûy-i zemîne,
Pâk etmez idi kimseyi hâk ile teyemmüm.
(Kazasker Mustafa İzzet Efendi)
(Basmasa mübarek ayağın yeryüzüne/Toprak ile teyemmüm temizlemezdi hiç kimseyi.) Yine ve yeniden ve daima: Hoş geldiniz Efendimiz, hoş geldiniz, hoş geldiniz!

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016