Ben aciz, fakir bir kul olarak insanların, Şeyh Hazretlerinin tarikat adabı ile doğru yolu bulmalarına, olağanüstü bir ilgiyle bu davanın etrafında kenetlenmelerine şükrediyorum, hamd ediyorum. Topyekün, bütün Müslümanlar olarak bu nimete karşı şükretmemiz gerekir. Bu İslami bağdan dolayı yüce Allah’a hamd etmemiz gerekir. Gerçekten de her türlü dünyevi ve siyasi menfaatlerden uzak ve temiz olan bu adap ve ilkeler için ne kadar şükretsek azdır. Yüce Allah’tan dua ve niyazımız odur ki, bizleri, bu adabı koruma ve yaşama konusunda başarılı kılsın, Şeyh Hazretlerinin çizgisini takip etme ve bu vesileyle eksiklerimizi giderme konusunda Rabbim bizleri muvaffak etsin ki böylece başkasına yol gösterici olalım. Gerçek manada İslami hakikatler ortaya çıksın ve yaşansın. Değerli kardeşlerim, bu ruh ve mana ancak Allah’ın emirlerine uymak, yasaklarından kaçınmak ve Şeriat-ı Muhammediye’ye hizmet eden Şeyh Hazretlerinin adabını takip etmekle tamamlanabilir.
Kardeşlerim, ben fakir bir kul olarak Şeyh Hazretlerinin dergahına dünyanın dört bir yanından gelen kardeşlerime diyorum ki, şeriatın ve tarikatın faydalarını elde etmeye çalışın. Bu da ancak kalpteki engelleri kaldırmakla mümkün olabilir. Bu yüzden Şeyh Hazretleri buyuruyordu ki, “Müridin başlıca görevi, alışkanlıklarını terk etmek ve kalbini Allah’a bağlamaktır.” “Yani kalbinde oluşan ve kendisinde meydana gelen hiçbir şeye teslim olmamalıdır. Hatta o alışkanlık ve hayalleri bile terk etmesi zorunludur.” diyordu, Şeyh Hazretleri. “Ne zaman terk etmelidir?” sorusuna da, Şeyh Hazretleri, “Hemen, derhal!” diye cevap veriyordu.
Hemen şimdi gafleti terk etme alıştırmalarını başlatmalı, sürekli olarak Allah ile birlikte olmaya alışmalı, kalbi İlahi zikir ve murakabe ile meşgul etmelidir.

(Yazının tamamı İlim ve İrfan dergisinin Aralık (2015) sayısında.)

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016