SAADETTİN ACAR | Eylül | 2015 | BAŞLARKEN
Bundan tam üç yıl önce, yine böyle bir eylül ayında yola çıkmıştık. Daha doğrusu asırlardır yürüyen o kutlu kervana, kökü ezelde olan ve dalı ebede uzanan o yürüyüşe biz de katılmıştık. Davamız vardı, heyecanımız vardı ve arkamızda yüzbinlerin duası vardı. Tabi büyüklerimizin himmet ve bereketi en büyük sermayemizdi. Evet, İlim ve İrfan dergisi artık üç yılını geride bıraktı. Elinizdeki dergi dördüncü yılımızın ilk sayısı. Üç yıl boyunca amatör ruhumuzu koruyarak, elimizdeki imkanlar ölçüsünde inandığımız davaya hizmet etmeye gayret ettik. İçerik ve tasarım noktasında daima en güzele talip olduk. Çünkü çıktığımız yol en iyisini hak ediyordu. Biz de elimizden geldikçe işimizin hakkını vermeye çalıştık. Ve bugün hâlâ heyecanlıyız, hâlâ davamızın derdindeyiz. Ve hâlâ dualarınızı hissediyoruz. Üç yıl boyunca onlarca dosya, yüzlerce yazı ve makaleyi sizlere sunduk. Gündemin tuzağına düşmeyen ama gündelik ihtiyaçları da ıskalamayan bir dergi hazırla¬maya çalıştık. İçerik kadar görselliği de önemsedik, iyi metinleri albenisi olan bir tasarımla sizlere sunduk. Bunun için de yazıları tamamlayan en iyi görselleri seçmeye çalıştık. Bunu başardığımızı, hatasız bir iş yaptığımızı söylüyor değiliz. Yalnızca geride bıraktığımız 36 sayı boyunca bu hassasiyetle hareket ettiğimizi, elinizdeki 37. sayıda da aynı hassasiyeti koruduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yani aynı heyecanla, aynı aşk ve şevkle yürümeye devam ediyoruz. Hamd olsun Allah’a.

Yeni bir yıl, yeni bir tasarım
Ve şimdi dördüncü yılımızdayız. Yeni bir yıla girerken, gördüğünüz gibi logomuzdan başlayarak dergimizi büyük ölçüde yeniledik. Tasarımımızı elden geçirdik, süregelen çizgimizi de koruyarak değişiklikler yaptık. Kapaktan iç tasarımına kadar yenilenmiş bir dergiyle huzurunuza çıktık. Daha dinamik ve hareketli, görsel açıdan daha zevkli bir mizanpajla dördüncü yılımıza merhaba diyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın yoğun gayretleri ve istişareler sonucunda yeni yüzümüzü siz değerli okurlarımıza arz ediyoruz. Umarız bu yeni adımımız beğenilir ve daha geniş kesimlere ulaşmamıza vesile olur. Şunu da ifade edelim: Yenilikler heyecan verici olduğu kadar bir riski de içinde barındırıyor aynı zamanda. Alışkanlıklara müdahale etmek zordur çünkü. Okurun nasıl karşılayacağını hesap etmeniz gerekir. Yayıncı olarak okurun tepkisini dikkate almak zorundasınız. Onu şoke edecek, eskiyle bağlantı kurmasını zorlayacak hamleler ters tepebilir. Bundan dolayı dergide radikal değişiklikler yerine klasik çizgiyi de koruyan müdahaleler yaptık. Ve eklemek gerekir ki yenilikler riskli olduğu kadar bir dinamizm de getiriyor. Açıkçası bu sayımızdan itibaren bu dinamizmi hissedeceğimizi düşünüyoruz.

Gülbahçe çocuk eki hayırlı olsun
Aynı şekilde Ailemiz ekininin yayınına da son verdik. Artık sadece çocuklara yönelik bir ek hazırlayacağız. Aramıza yeni çizer ve yazarlar katıldı. Yepyeni bir çizgi ve formatla, baştan aşağı yeni olan bir ek planladık. Umarız çocuk ekimizin bu ilk sayısını, muhatabımız olan çocuklarımız beğenir ve zevkle okurlar. Ve zorunlu sebeplerden dolayı yaptığımız bir değişiklik daha var. Bu sayıdan itibaren dergimizin fiyatı 7.5 TL oluyor. Bildiğiniz gibi üç yıldır aynı fiyatla çıkıyorduk. Giderlerimizin en büyük kısmını oluşturan kağıt fiyatları tamamen dövize endeksli olduğu için maliyetimiz neredeyse iki katına çıktı. Döviz kurlarındaki artış sadece baskı maliyetini değil aynı şekilde kargo ve diğer ofis giderlerimizi de yüzde elli-altmış oranında etkiledi. Ama tüm bunlara rağmen biz direndik ve fiyat artışına gitmedik. Fakat şimdi bu durum bir zorunluluk halini aldı. Bundan dolayı üç yıl sonra yaptığımız bu mecburi fiyat düzenlemesini anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyoruz. Yenilenen İlim ve İrfan dergisinin 37. sayısını bu heyecanla takdim ederken; yaklaşan Kurban bayramınızı da tebrik ediyoruz. Allah Teala’dan bu mübarek vakitleri İslam âleminin kurtuluşuna vesile kılması için niyazda bulunuyoruz. Sulhun ve sükunun hakim olduğu bir dünyaya uyanmak duası ve temennisiyle hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyoruz.

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016