SAADETTİN ACAR | Mayıs | 2015 | BAŞLARKEN
Yoğun ve bereketli bir ay yaşadık. Temposu yüksek, dolu dolu bir Nisan ayını geride bıraktık. Hamd olsun Rabbimize. Biliyorsunuz, takip ettiniz; İlim ve İrfan Dergisi geçtiğimiz ay içerisinde çeşitli illerde Kutlu Doğum programları tertip etti. Efendimizin dünyayı teşriflerinin yıldönümü münasebetiyle çok güzel ve yüksek katılımlı programlar icra ettik. Buralarda değerli hocalarımızı okurlarımızla buluşturduk. Efendimizi konuştuk, O’na olan muhabbetimizi dile getirdik, bir nevi ahdimizi yeniledik. Tabi ki en büyük organizasyonumuz Gaziantep’te oldu. Muhterem mürşidimiz Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi Hazretlerinin katıldığı programa, yirmi binden fazla kardeşimiz iştirak etti. Muhteşem bir ilgi vardı ve atmosfer harikaydı. Düzenlediğimiz etkinliklere, bu ayki dergimizde genişce yer verdik.

Bu programlarda sürekli altını çizilen nokta şu oldu: Bir Müslüman, Peygamber Efendimizi konuşmak için bahaneler arar. Evet, bizler O’nu konuşmak, sözü her fırsatta O’na getirmek için fırsat kollamalıyız. Çünkü biliyoruz ki tüm sorularımızın cevabı O’nda. Tüm hastalıklarımızın ilacı O’nda. O’nu ne kadar konuşur ve anlarsak çözüme ve felaha o kadar yakınlaşırız. O’na hayatımızda ne kadar yer verirsek, Allah’ın rızasına o denli müstahak oluruz. Bunun için de bu tür programları ganimet bilmeliyiz. Allah’tan umudumuz ve duamız, duyduklarımızla amel etmeyi nasip etmesidir. Sözü dinleyip o güzel sözlere uygun bir hayat yaşamaya Allah Teala hepimizi muvaffak etsin. Mayıs ayında da konferans serimiz devam edecek. 10 Mayıs’ta Diyarbakır’da, 17 Mayıs’ta da Ankara’da olacağız inşallah. Burada da okurlarımızla buluşacak, hasret gidereceğiz.

Madem ki doğduk, öleceğiz
Bu ayki dosya konumuzu ‘ölüm’e ayırdık. Lezzetleri bölen ve Efendimizin sıkça hatırlamamızı emrettiği olum, Müslümanı bu dünyada diri kılar, adımlarını daha dikkatli atmasını sağlar. Ölüm, mutlak son değil, bitiş değil, yeni bir başlangıç, ebedi hayata açılan bir kapıdır. Bir açıdan rahmettir insanlar için, kurtuluştur. Müslümanlar için dünya sıkıntılarından ve dertlerinden sıyrılmanın adıdır o. Üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi;
Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber
Hiç güzel olmasaydı, ölür müydü Peygamber?

Başka bir kıymetli şair, merhum Erdem Beyazıt ise başka bir yerden bakıyor meseleye:
Ölüm bize ne uzak, bize ne yakın ölüm
Ölümsüzlüğü tattık, bize ne yapsın ölüm.

Değerli yazarlarımız ölüm bahsini dergimiz okurları için kaleme aldı. Dikkatle okunmasını tavsiye ederiz. Dosya dışında da, yine değerli akademisyen ve yazarlar sizler için çok önemli metinler kaleme aldılar.

Allah Teala, tüm gayretlerimizi kendi rızasına uygun amellere dönüştürsün. Bizi ihlastan ayırmasın. Kibirden, benlikten, hasetten ve nefretten bizleri korusun. O’nun her şeye gücü yeter, şüphesiz. Efendimize, tertemiz aline ve güzide ashabına salat ve selam olsun.

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016