İlk sayısı Eylül 2012'de okurla buluşan ve tasavvuf çevrelerinde ilgi ve heyecan uyandıran İlim ve İrfan dergisinin ikinci sayısı çıktı. Dergi, içeriği ve işlediği konular kadar tasarımı ve estetiği ile de göz dolduruyor.

İlim ve İrfan'ın bu sayısı dosya konusu olarak "Mü'minin Süsü: Güzel Ahlak"ı ayrıntılı bir şekilde inceliyor. Tüm ölçü birimlerinin anlamını yitirdiği ve maddenin tek değer olarak kabul edildiği bir zamanda İlim ve İrfan, hazırladığı dosyayla 'Güzel Ahlak'ı yeniden ve yüksek sesle gündemimize sokmayı amaçlıyor. Bu hedef, dosyanın sunuş yazısında şu cümlelerle özetlenmiş: "İnsan kendisini başkalarına beğendirmek için süslenir. Bizler de Rabbimize kendimizi beğendirmek için süslenmeliyiz. Ama Rabbimizin beğendiği süs nedir, bunun üzerinde ciddi olarak düşünmeliyiz. İnsan kötü huylarından, çirkin alışkanlıklarından kurtuldukça sadece dışı değil içi de güzelleşir."

Derginin dosya yazılarını kaleme alan M. Salim Haşimoğlu, Mehmet Çetin ve İsmail Acarkan, farklı açılardan güzel ahlaka dikkat çekiyorlar. Dosya dışındaki yazılarıyla da dikkat çeken dergide; Doç. Dr. Cüneyt Gökçe'nin kardeşliğe çağrı olarak okunabilecek yazısı, Doç. Dr. Erdoğan Baş'ın Asr-ı Saadetten bir tabloyu ele aldığı makalesi ve yazar Mona İslam'ın sabrı bir başka açıdan ele alan denemesi önemli metinler olarak öne çıkıyor. Bunların yanında, şair-yazar İbrahim Tenekeci'nin "İlim, İrfan ve İtimat" başlıklı yazısı da derginin sürprizlerinden biri olarak okuru selamlıyor. İlim ve İrfan dergisinde bu sayısın portre yazısını Sami Bayrakçı yazdı. Bayrakçı, İkinci Binyılın Müceddidi İmam Rabbani'yi inceliyor. Potre yazısının yanında İmam Rabbani'nin doğduğu şehir olan Serhend de, Adem Dönmez tarafından tanıtılıyor.

Haznevi tarikatının büyük mürşidi Şeyh Muhammed el-Haznevi'nin vefat yıldönümü vesilesiyle dergi, merhumu ele alan bir yazıya da yer vermiş. Ahmet Hamdi Uzunyol, "Yirminci Yüzyılda Bir Arif" başlıklı yazısında okurlara merhum Şeyhin bir biyografisini sunuyor. Şeyh Muhammed Mutâ' el-Haznevi'nin rahmetli babası için yazdığı "Yakarış" şiiri de aynı yazının sonunda dikkat çekiyor.

Muhterem Müslümanlar; rivayet edildiğine göre Hazret-i Peygamber günün birinde ashabıyla birlikte oturuyorken onlara sorar:...

İnsanoğlu güvenlik içinde yaşamak ister. Bu çok temel ve zaruri bir ihtiyaçtır....

İlim ve irfan dergisinin 97. sayısı zulüm dosyasıyla çıktı. Dergi bu sayıyla birlikte 9. yılına girdi....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016