Hiç şüphesiz Müslümana yakışan güzel özelliklerin başında sabır gelir. Müslüman sabırla her türlü güzelliği elde eder, onunla en yüksek makamlara ulaştığı gibi en üstün amaçlarını da gerçekleştirir. Ayrıca sabır sayesinde İlahi mükafata mazhar olur. Sabır, salih mü’minlerin, muttakilerin ve İlahi ikramlara mazhar olmuş seçkin insanların özelliğidir. Onlar sabır sayesinde dünyada kurtuluş ve zafer elde ettikleri gibi ahirette de bol ödüller alacaklardır.

Hazret-i Peygamber’de bizim için çok güzel sabır örnekleri vardır. Amcası Ebu Talip ve hanımı Hazret-i Hatice’nin peş peşe vefatları O’nu çok etkiledi. Nitekim bu hüzün yılında Allah Resulü her türlü eziyete maruz kaldı, kavminin içindeki sokak serserilerinin saldırılarına uğradı ancak O (sas) yine de sabretti.

Ayrıca İslam’ı yaymaya başladığı ilk yıllarda kavminin direnişiyle karşılaştı ve davasına engel olmak için her türlü çareye başvurdularsa da yine davasından geri dönmedi. Belki bir destekçi bulabilirim, ümidiyle gittiği Taif’te de daha fazla işkenceler gördü, mübarek ayakları kanayıncaya kadar taşlı saldırılara uğradı ve Taif’ten üzüntülü bir şekilde geri dönerek Taif duası olarak bilinen meşhur yakarışıyla Rabbine sığındı: “Ya Rabb! Güçsüzlüğümü ve insanlar arasındaki itibarsızlığımı sana şikayet ediyor, durumumu sana arz ediyorum. Sen güçsüzlerin Rabbi olduğun gibi benim de Rabbimsin! Allah’ım, beni kime teslim ediyorsun? Dinime ve davama düşman olan uzak insanlara mı? Eğer başıma gelen bu felaketler bana olan kızgınlığından kaynaklanmıyorsa katlanırım, önemli değil, ancak vereceğin afiyet benim için daha geniştir. Karanlıkları aydınlatan, din ve dünya işlerini yoluna koyan nuru veçhine sığınıyorum; beni gazabından koru, benden razı ol. Güç ve kuvvet ancak seninledir!” (İbn Hişam, 2/68)

(Yazının tamamı İlim ve İrfan dergisinin Kasım (2014) sayısında.)

Milli ve dini hatıralarını her yıl canlandırmak, bütün haşmet ve ciddiyetleriyle kutlamak;...

Bakmakla yetinmek, yüzeyde, çeru çöpte kalmaktır....

İlim ve İrfan dergisinin Kasım sayısı çıktı. ...

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016