SAADETTİN ACAR | Nisan | 2014 | BAŞLARKEN
Bundan yirmi ay önce İlim ve İrfan Dergimizin ilk sayısını yayına hazırlarken, yirminci sayımıza ulaşacağımızı hayal ve tahmin ediyorduk ama itiraf etmek gerekirse zamanın bu kadar hızlı geçeceğini hesaba katmamıştık. Daha dün gibi derler ya, tam öyle.

Derginin kapağında “sayı yirmi” ifadesini görünce mutlulukla beraber bir burukluk da hissetmedik değil. Ömür gidiyor çünkü, elimizden sabun köpüğü gibi kayıyor ve onu hakkıyla değerlendirememenin sızısı yüreğimizin bir yerini sürekli kemiriyor. Çünkü ömrün kazası yoktur ve her anın hesabı sorulacaktır bize. Yüce Allah’tan, istikamet üzere, selef-i salihin ve büyüklerimizin yolunda daha nice yirmi sayılar göstermesini, bu arada ömrünü de en değerli şekilde geçirenlerden eylemesini niyaz ediyoruz.

İnsana kalacak olan iman ve amel-i salihtir. İnsanı kurtaracak olan ihlas ve samimiyettir. Riya ve kibir insanın büyük zahmet ve meşakkatle biriktirdiklerini alıp götürür. Enaniyet ve ucub hayırlı işlerimizi de elimizden söker alır. Muhterem büyüğümüz Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi şöyle buyurmuştu bir seferinde: “Biz ihlastan ayrılmaz, sadakatten taviz vermezsek Allah Teala da bizleri muvaffak kılacaktır. Ama eğer biz başarıyı kendimize mal eder, işin içine benliğimizi katarsak, bilmeliyiz ki elimizdeki nimetlerden de olacağız.” Meselenin özeti budur.

Allah Teala, bir vesileden başka bir şey olmadığımızı, varsa bir güzellik ve başarının büyüklerimizin dua ve bereketiyle olduğunu bizlere hakkıyla kavratsın. Her durumda bu kavrayışa ulaşmak için de dualarınızı hasseten istirham ediyoruz.

Üçüncü yıl hazırlığı
Tabii yirminci sayıya geldik ve önümüzdeki eylül ayıyla birlikte dergimiz üçüncü yılına giriyor. Elhamdülillah. Biz de sadık okuyucularımız için, üçüncü yılın başlamasıyla birlikte bazı yenilikler ve sürprizler hazırlıyoruz. Hem teknik ve görsel açıdan kendimizi zenginleştirmeyi hem de ek yayınlarla da yeni okuyuculara ve daha geniş kesimlere ulaşmayı hedefliyoruz. Dergimizin daha geniş kesimlere ulaşmayı hak eden bir kalitede ve içerikte olduğuna inanıyoruz çünkü. Olur ki onunla yeni tanışan biri bizden daha fazla faydalanır. Yapacağımız çalışmalarla ilgili önümüzdeki aylarda daha geniş bilgileri sizlerle paylaşacağız inşallah. Tabi her zaman sizden ricamız, derginize sahip çıkmanız, onu okuyup okutmanızdır.

Kutlu Doğum programları
Bu ay içerisinde inşallah, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Peygamber Efendimizin dünyayı teşriflerinin miladi yıldönümleri vesilesiyle salon programları düzenliyoruz. Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Manisa, Antalya ve Bursa’da düzenleyeceğimiz programlara iştiraklarinizi bekliyoruz. Programın detaylarına ilişkin duyuruyu dergimizde bulabilirsiniz. Bu gibi vesileler hem bir araya gelip muhabbet etmeye sebep oluyor hem de dergimizin tanıtımına ve geniş kesimlere ulaşmasına katkı sağlıyor. Tabii her şeyden önce Efendimizi anmakla, O’nun feyiz ve bereketinden dergi olarak da istifade etmeyi ümit ediyoruz. Bu yöndeki programlarımız önümüzdeki aylarda da devam edecek inşallah. Şimdiden Mayıs ayı içinde Samsun’da yapacağımız programın hazırlığını yapıyoruz. Yeni sayımızda görüşmek üzere, selametle kalın.

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016