(Bu makale, Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi Hazretlerinin sohbetlerinden derlenmiştir.)

Kendilerinden zarar görmesi muhtemel olan bazı sapık kimselerle arkadaşlık yapan mü’min bir kardeşini gördüğün zaman onu ikaz etmeli, bu kötü arkadaşlığın zararını ve doğurduğu felaketleri ona anlatmalısın. Ayrıca sapık bazı görüşler ya da toplum ve dine felaket getiren bazı yanlış düşünceler içerisinde bulunan mü’min kardeşini gördüğünde bu yanlış görüş ve düşünceler konusunda onu uyarmak ve tertemiz dinimizin davet ettiği doğru yola çağırmak zorundasın.

Bazı mü’min kardeşlerimiz birtakım aldatıcı ve kirli açıklamalara aldanabilir. Dine ve dünyaya zararlı olduğu, ümmetin birlik ve beraberliğini bozduğu, musibet ve felaketlere sebebiyet verdiği, toplumu perişan eden fitnelerin kaynağı olduğu ve güven bunalımını doğurduğu kesin olduğu halde süslü ve parlak gösterilen bazı düşüncelere kapılabilir. Bu acıklı durumda gördüğün mü’min kardeşine karşı tavrınız, “güvenilir nasihatçı” tavrı olmalıdır. Söz konusu propaganda, görüş ve düşüncelerin yanlışlıklarını izah edeceksin, bireysel ve toplumsal büyük zararlarını anlatacaksınız.

İşte bunlar samimi ve gerçek mü’minin sıfatlarıdır. Bütün mü’minler kendi aralarında böyle olmak zorundadırlar. Mü’minin bütün hayatı dayanışma, kaynaşma, yardımlaşma ve hayra çağırma ile dolu dolu geçmeli; ayrıca tartışma, bölünme ve parçalanmadan sakındırma konusunda üzerine düşen görevi ısrarla yapmalıdır. Çünkü bölünüp parçalanma bela, felaket ve zararı netice verdiği gibi; sevgi ve yardımlaşma, hoşgörü ve müsamaha ile ümmet olarak ilerler, medeniyetin zirvesine ulaşır ve inşallah iki cihan saadetini elde ederiz.

(Yazının tamamı İlim ve İrfan dergisinin Mart (2014) sayısında.)

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016