(Bu makale, Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi Hazretlerinin sohbetlerinden derlenmiştir.)

Merhum babam Şeyh Muhammed Hazretleri şöyle demişti: “İnsanların İlahi emirlerden uzaklaşarak Allah’ın yasakladığı hususları yapmalarının başlıca sebebi, dünyayı ve içindeki lezzetleri çokça sevmeleridir. Nitekim Allah Resulü, buyuruyor ki: ‘Dünya sevgisi bütün kötülüklerin başıdır.’ (Beyhakî, 7, 338/10501) Gerçekten de dünyaya dalan herkes, Allah’ı ve ahireti unutur; Allah’tan, O’nun azabından ve kıyamet gününden korkmaz hale gelir. Böylece dünyada ebedi kalacak ve hiç ölmeyecekmiş gibi uzun mesafeli bir emel ve arzunun içine girerek aldanır.”

İnsan dünyanın kendisine egemen olmasına fırsat vermemelidir. Tabii ki, ziraat, ticaret ve benzeri işleri yapmaya bir engel yoktur. İnsan bu görevlerde bulunacak ancak kalbini Allah’a bağlayacak. Dünya sevgisi dermansız bir dert gibiyse de bu hastalığın çaresi vardır. Bu hastalığın ilacı ölümü ve ölüm ötesini düşünmek; kabir azabını, haşir meydanını ve Allah’ın huzurunda hesap verilecek anı hatırlamaktır.

(Yazının tamamı İlim ve İrfan dergisi Şubat sayısında.)

Aziz kardeşlerim, insanların Şeyh Hazretlerinin adabına ilgi göstermesi ve onun dergahına gelerek dinlerini öğrenmeleri...

Müslümanın temel ilkesi şudur: İnsana kalacak olan biriktirdiği değil dağıttığı / infak ve ikram ettiğidir....

İlim ve irfan dergisinin Temmuz sayısı tefekkür dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016