SAADETTİN ACAR | Eylül | 2013 | BAŞLARKEN
İkinci yıla girerken...

Bundan tam bir yıl önce bugünlerde, ilk sayımızın heyecanını yaşıyorduk. Bu bir doğum sevinciydi. Aradan bir yıl geçti ve Allah’a çok şükür, dergimiz 13. Sayıyla birlikte ikinci yılına girmiş oldu. Farklı çevrelerden ilgi gördük, övgü dolu mesajlar aldık. Genellikle iyi şeyler duyduk, bu derginin yayıncılık alanında bir boşluğu doldurduğu ifade edildi her fırsatta. Bizi çok mutlu eden mesajlar, tebrikler, teşekkürler aldık. Ama bunların hiçbirini kendimizden bilmedik, kendi hanemize yazmadık: Şımarmadık. İlk günkü gibi azim ve heyecanla yol almaya devam ettik. Allah’ın lütfu ve ihsanı, dualarına çokça önem verdiğimiz büyüklerimizin himmeti, en güvendiğimiz dayanak oldu. Onların maddi ve manevi desteği en sıkıntılı anlarımızda yolumuza ışık saçtı, bizi diri tuttu. Neticede, Türkiye’de şu kadar tecrübeli, kıdemli dergi vardı. Yeni çıkmış genç bir dergi, şu kadar zamanlık birikimi ve tecrübesi olan dergiler arasında kendine bir nasıl yer açabilirdi ki, bu dua ve destekler olmasa. Ve tabi siz değerli okurlarımızın her an hissettiğimiz varlığı bizler için moral ve direnç kaynağı oldu. Allah’tan dileğimiz bizi istikamet üzere tutması ve bu dergiyi, hayra ve berekete vesile kılmasıdır.

Yeni bir heyecan: “Ailemiz”

İlk sayımızı yayınlarken, ikinci yılın başında derginin yanında bir ek vermeyi planlamıştık. Allah yardım etti ve bizi mahcup etmedi, hedefimize ulaşmaya muvaffak olduk. Bu sayımızla birlikte her ay “Ailemiz” ekini vermeye başlıyoruz. Öylesine bir ek olmasın, dergimize layık olsun, tasarımıyla, içeriğiyle derginin yanında iyi dursun istedik. Bunun için epey bir zaman ön hazırlık yaptık. Ve işte şimdi elinizde... Bakınca, siz de dolu dolu bir ek olduğunu, ciddi bir emek ve birikim taşıdığını fark edeceksiniz. Tabi bu ilavenin ilk sayısı olduğundan, ufak tefek eksiklikler olabilir. Zamanla daha da güzelleşecek ve zenginleşecektir. Sizden gelecek öneri, destek ve katkılarla çok daha iyi olacaktır inşallah.

Allah, onu korusun...

Dergimizin ilk sayısından itibaren İrfan Kaynağı bölümünde sohbetleriyle müşerref olduğumuz, bu derginin maddi-manevi hamisi ve en büyük destekçisi muhterem Şeyh Muhammed Muta' Haznevi Hazretleri, malumunuz, geçtiğimiz günlerde kalbindeki bir rahatsızlıktan dolayı anjiyo oldu. Allah’a çok şükür ki, Şeyhimize başarılı bir müdahalede bulunulmuş ve kalbindeki sıkıntı giderilmiştir. Bundan dolayı mutluyuz, mesruruz. Bu vesileyle kendilerine sağlık ve afiyet diliyoruz. Allah’tan ümmetin irşad ve ıslahı için ona bereketli bir ömür ve muvaffakiyetler nasip etmesini diliyoruz.

“Dua dua, eller karıncalanmış..”

Ve son olarak şunu ilave edelim: İçinde yer aldığımız yakın coğrafya başta olmak üzere, İslam dünyası büyük sıkıntılarla boğuşmakta, çok zor günlerden ve imtihanlardan geçmekte. Tüm İslam ülkeleri içeriden ve dışarıdan devasa sorunların altından kalkmaya çalışıyor. Bunların tabi siyasi, sosyolojik, iktisadi ya da ideolojik birçok açıklaması vardır. Sebebi her ne olursa olsun Müslüman kardeşlerimizin duamıza ihtiyacı var. Çünkü duamızdır bizi kardeş kılan, bizi birbirimize yaklaştıran. Duamız olmasa, Allah katında da hiçbir kıymetimiz olmayacak. Öyleyse, el açıp yalvaralım, dua edip gözyaşlarımızla seccadeleri ıslatalım: İçimizdeki beyinsizler ve hainler yüzünden bizi helak etme Allah’ım! Bize kurtuluş, uyanış ve dayanışma nasip et! Bizi, altından kalkamayacağımız sorunlarla imtihan etme! İçimizdeki salih kimseler, yaşlılar ve masum çocuklar hürmetine merhamet Allah’ım, merhamet!

Yüce Allah, -taat ve ibadet etmek suretiyle imar etsin diye- insanoğlunu yeryüzüne halife kılmıştır....

Eylül 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz İlim ve İrfan’ın yüzüncü sayısıyla...

İlim ve İrfan dergisinin 100. sayısı özel sayı olarak tasavvuf dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016