SAADETTİN ACAR | Ağustos | 2013 | BAŞLARKEN
Gelin, bu bayram kardeşliği yeniden yaşayalım. Birbirimizin hata ve kusurlarına göz yumup yeniden sarılalım. Makam ve mevkimizi, sosyal ve siyasi statümüzü bir kenara bırakıp büyük İslam şemsiyesi altında gölgelenelim, serinleyip bir nefes alalım. Aramızdaki görünmez duvarları yıkalım, bizi birbirimizden ayıran ne varsa ortadan kaldıralım.

Gelin kucaklaşalım. Uzun zaman görüşmeyen iki dostun ilk karşılaşmasındaki gibi sarılalım birbirimize. Biz kucaklaştıkça günahlarımız dökülecek çünkü. Biz merhamet ettikçe birbirimize, Allah da bize merhamet edecek. Biz birbirimize doğru yürüdükçe melekler yollarımıza gül dökecek.

Gelin, yeniden kardeş olalım. Eskiden olduğu gibi. Renklerimizin, dillerimizin, ırklarımızın engel olamayacağı, bilakis güçlendirip zenginleştireceği bir kardeşlik. Farklılarımızı zenginliğine dönüştürecek bir kardeşlik. Farslı Selman ile Habeşli Bilal’in kardeşliği gibi. Küllenmeye yüz tutmuş bu kardeşlik cevherini yeniden diriltelim. Ve gönüllerimizi, kendisine yük olan kibirden, hasetten, nefretten kurtarıp fıtratımızın sesine kulak verelim. Bu gereksiz ağırlıklardan kurtulduğumuzda ne kadar hafiflediğimizi, nasıl da rahatladığımızı göreceğiz.

Kardeşlik kaderimizdir, ondan kaçamayız
Birbirimiz için rahmet olduğumuzu, her birimizin imtihanın ötekinden geçtiğini hatırlayalım. Evet, insan insanla sınanır. Birbirimize mecburuz. Müslümana pusu kurmaktan vazgeçelim, onu, yolundaki dikenlere ve tuzaklara karşı uyaralım.

Birbirimize yaklaşalım. Yakınlaştıkça, kaynaştıkça arınacağız çünkü. Parçalanıp bölündükçe başımızdan sıkıntı ve musibetler eksik olmayacak. Aramızdaki buzlar eridikçe sorunlarımızın da bir bir çözüldüğüne şahit olacağız. Konuştukça, birbirimize ne kadar yakın ve ne kadar muhtaç olduğumuzu anlayacağız.

Ve kardeşlerimiz için dua edelim. Bu coğrafyaya huzur ve barış iklimi hakim olsun, başımızdaki kara bulutlar dağılsın diye yakaralım Allah’a. İslam toprakları başta olmak üzere dünyadaki tüm Müslüman kardeşlerimiz için el açalım. Bizler çünkü büyük İslam ailesinin dağılmış, sağa-sola savrulmuş fertleriyiz. Haşarılıklarımız olsa da, yanlışlarımız ve kusurlarımız bulunsa da bizler kardeşiz.

Evet, Müslüman Müslümanın kardeşidir, onun sevinci ve arınma vesilesidir. Bundan dolayı birbirimizin kurdu ve düşmanı değil, birbirimizin dostu ve sığınağı olmalıyız. Düşmanlık için değil dostluk ve yakınlaşmak için vesileler aramalıyız. Ve bayram gibi vesileleri bu amaçla iyi değerlendirmeliyiz.

Gelin bu bayram yeniden kuçaklaşalım! Geçmişe bir sünger çekip yeni bir sayfa açalım kardeşliğimizi hatırlayalım. Gelin, kardeşliğimizi yeniden keşfedelim!

Milli ve dini hatıralarını her yıl canlandırmak, bütün haşmet ve ciddiyetleriyle kutlamak;...

Bakmakla yetinmek, yüzeyde, çeru çöpte kalmaktır....

İlim ve İrfan dergisinin Kasım sayısı çıktı. ...

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016